ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гавра с хората на ръба на физическото оцеляване. Така определи забавянията в ТЕЛК-овите решения омбудсманът Диана Ковачева в ефира на БТВ.
"Институциите, които са отговори, са няколко – Министерство на здравеопазването, социалното министерство, ТЕЛК, НЕЛК, Народното събрание. Имам хиляди жалби от хора с увреждания, които на практика, заради бавната работа на ТЕЛК комисиите – 6 месеца отнема средно, през които са оставени на произвола на съдбата", смята тя.
"Видяхме голямо единодушие от депутатите за това ТЕЛК-овите решения да важат до издаването на нови, а хората да не връщат пари", допълни Ковачева.
Тя разясни какво ще донесат приетите промени: "Сега, когато си подал навреме документите си и чакаш 6 месеца, а може и повече, за периода, в който ти е изтекло решението, то ще действа до издаването на ново. По никакъв начин не се борим така и с фалшивите ТЕЛК-ове."
За реформата в градския транспорт на София Диана Ковачева каза: "Цялата тази сага можеше да бъде избегната, ако Общинския съвет се бе вслушал в гласа на софиянци още през юли миналата година по време на общественото обсъждане. Абсурдна е глобата от 3 лв. Радвам се, че сега поне председателят на Общинския съвет чу хората."
По повод глобите за винетки на хората от с. Пролеша Ковачева смята, че това е много сериозна несправедливост.
Според нея проблемът идва от неуведомяването. „Ако карате без винетка, или ако карате със сгрешена винетка, Ви уведомят след 6 месеца, след 1 година. Санкцията, когато карате без винетка или със сгрешена винетка, се налага всеки ден, в който сте карали. Ако карате 365 дни - 365 глоби по 300 лв. ще Ви бъдат начислени. Затова тези хора дължат толкова много пари или пък ще поискат от Вас да платите компенсаторна такса в размер на 70 лв. Аз съм внесла предложение това да се промени, защото е изключително несправедливо. Първо е много висок размерът на тази глоба, за други по-тежки нарушения, дори по закона за движение по пътищата, се налагат по-леки наказания“, коментира Ковачева.
По думите ѝ в 3-дневен срок трябва да бъдат уведомявани хората. „Така те нямаше да бъдат в момента на пътя и да протестират, ако бяха уведомени на третия ден, че им се налага глоба или трябва да платят компенсаторна такса. В най-лошия случай щяха да се отърват със 70 лв. компенсаторна такса, тъй като не са уведомявани своевременно“, добави Ковачева.