Омбудсманът поиска престъпленията при домашно насилие да се наказват още при първия акт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Да се премахне от Наказателния кодекс изискването за разглеждане престъплението като извършено в условията на домашно насилие само при системност, т.е. три последователни акта на домашно насилие. Това поиска омбудсманът Диана Ковачева по време на участието си в 75-ата сесия на Комитета на ООН за премахване на всички форми на дискриминация в Женева днес.
По силата на нова процедура, тя бе първият национален омбудсман, изслушан от Комитета на ООН и бе официално поздравена от председателя му.
„Смятам, че направените промени в националното законодателство, свързани с борбата с домашното насилие през миналата година са важна крачка, но усилията категорично трябва да продължат, тъй като проблемът е много сериозен. Например, една жена може да бъде убита още при първия акт на домашно насилие, т.е. изискването за системност определено пречи за получаване на по-тежко наказание”, посочи доц. Ковачева.
Тя подчерта, че няма официална статистика колко са жертвите в България, но е факт че над 30 000 сигнала се подадени на „горещата линия”, а през 2019 година средно две жени на месец са загубили живота си в следствие на домашно насилие.
В изказването си пред Комитета на ООН омбудсманът препоръча още да бъдат инкриминирани всички фирми на домашно насилие, включително сексуално и икономическо насилие, да се инкриминират всички форми на психологическо насилие и да се предвиди по-ясна дефиниция на съществуващото определение за преследване.
Доц. Диана Ковачева обърна внимание и на факта, че 30-дневният срок за искане на заповед за защита е твърде кратък и препоръча той да бъде удължен, поиска задължаване на насилника, който да участва в програми срещу насилието, увеличаване на кризисните центрове, особено за София и градове, където няма такива центрове и др.
В рамките на участието си в Женева Диана Ковачева проведе работна среща и с докладчика на комитета на ООН за България г-н Елфин Сафаров, както и с г-жа Цедев, директор за Европа и Средна Азия към Върховния комисар по правата на човека в ООН.