Става дума за 1/3 от произвежданото всяка година по света продоволствие и вредни емисии
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Почти 1/3 от цялата храна, което се произвежда всяка година по света, се изхвърля, алармираха експерти от Продолствената програма на ООН, пише руският бизнес всекидневник „Коммерсант“.
Оттам поясняват, че по този начин на боклук отива 1,3 млрд. тона продоволствие за колосалната сума от 750 млрд. долара годишно. Тези загуби имат и паралелни щети – непрекъснато харчене на енергийни ресурси, вода и химически добавки, изполвани в селското стопанство.
Също така от ООН обясняват, че цели 30% от земеделските площи се използват напразно, а обемът на водата за произведеждане на изхвърляната храна е съпоставим с годишно изтичане на голяма евразийска река като Волга.
Сред проблемите, които се предизвикват от изхвърляне на храната, е и този с вредните емисии на парниковите газове от 3,3 гигатона въглероден диоксид и метан в атмосферата. По този начин храната генерира трето по обем емитиране на вредни за световната екология газове, станали причина и за наблюдаваното по света глобално затопляне.
От информацията на ООН също така става ясно, че цели 54% от изхвърляната храна се образува на стадия производство, събиране на реколта и съхраняване – това важи основно в развитите страни. Другите 46% пък се генерират по време на преработка, транспортиране и потребление в страните с висок и среден стандарт на живот.
Като пример са посочени САЩ, където все още се изхвърля доста храна – на стадий консумация в семейство от четирима души изхвърлената храна генерира годишни загуби от 1,6 хил. долара.
Същевременно според данни на някои международни организации, за борбата с глада в слаборазвитите държави са необходими едва 50 - 100 млрд. долара годишни разходи, които не винаги са на разположение.