ООН: Природните пожари в Северното полукълбо ще окажат дългосрочно въздействие върху климата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Природните пожари в Северното полукълбо ще окажат дългосрочно въздействие върху климата, съобщават от Световната метеорологична организация (СМО - част от структурата на ООН), цитирани от ТАСС, цитирана от "Фокус". "Тези пожари са опустошителни за редица региони с дългосрочни последици за околната среда, екосистемите, човешкото здраве и климата", заяви говорителят на СМО Клеър Нюлис на брифинг в Женева. В резултат на пожарите, отбеляза тя, въглеродният диоксид (СО2) навлиза в атмосферата, която "допринася за глобалното затопляне".
Според Нюлис "девствената природа на Арктика е особено чувствителна и крехка" и затоплянето там е по-бързо, отколкото в други райони на планетата. Частици от дима се утаяват в снега и леда и в резултат на това слънчевото лъчение ще се абсорбира повече от преди, което ще ускори затоплянето в Арктика. Освен това, пожарите увеличават риска от топене на вечната замръзналост (в Сибир), което води до отделяне на метан, който като СО2 е парников газ“.
Както подчертава Нюлис, сегашните пожари в Северното полукълбо са забележителни поради факта, че някои от тях "се срещат на необичайни места", по-специално в Скандинавия. Официалният представител припомни, че според скорошно проучване тайгата "сега гори с честота, която не е била позната от 10 000 години". От 70-те години на миналия век честотата и мащабът на горските пожари в Южна Европа също се увеличи значително“, припомни официалният представител.
Както се подчертава в СМО, в допълнение към непосредствения риск за живота и здравето на хората, които представляват природни пожари, продуктите от горенето също са опасни. Замърсителите навлизат в атмосферата - "смес от опасни газове и малки частици, които могат да раздразнят очите и дихателната система". Излагането на дим може да доведе до нарушена белодробна функция, бронхит, влошаване на астмата и причиняване на преждевременна смърт.