ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Светът може да изпита 40% недостиг на вода само за 15 години, ако страните драматично не променят използването на ресурсите си, предупреждава се в доклад на ООН, предаде АП.
Резервите от подпочвени води намаляват, прогнозите показват и непостоянство на дъждовете заради климатичните промени. Докато световното население се очаква да нарасне до 9 милиарда души до 2050 година, по-големи количества подпочвени води ще бъдат необходими за селското стопанство, индустрията и лично потребление.
В доклада се отбелязва, че потреблението на вода в световен мащаб ще нарасне с 55% до 2050 година, докато резервите ще намаляват. Ако няма промяна в използването на водните ресурси, светът до 2030 година ще изпита 40% недостиг на вода, подчертават от ООН.
Ако балансът между търсене и ограничаване на доставките не бъде възстановен, светът ще бъде изправен пред нарастващ дефицит на вода в световен мащаб, алармира се в ежегодния доклад World Water Development, като се допълва, че е необходима по-голяма ефективност, за да може да се гарантира достатъчно снабдяване с вода в бъдеще.
В документа, публикуван в Ню Делхи два дни пред Световния ден на водата, се призовава политиците и общностите да преосмислят политиките, свързани с водата.
Страните може да поискат увеличение на цената на водата, също така да търсят начини за по-ефективен и екологично чист сектор, се казва още в доклада.
В Индия например няма регулации за водата и често се хаби. Замърсяването на водни източници често е игнорирано и ненаказуемо. Най-малко 80% от населението на азиатската страна консумира от подпочвени води, за да се избегнат бактериални заболявания.
Към момента 748 милиона души по света нямат достъп до чиста питейна вода, отбелязват в доклада, предупреждавайки, че икономическият ръст сам по себе си не е решение и че ситуацията може да стане по-лоша, ако няма реформи за по-голяма ефективност и по-малко замърсяване.