Бунтът в Турция сплоти недоволните от режима за тазгодишните президентски избори в Азербайджан
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ефектът на доминото започва да дава първите сигнали за резонанс от потушените протести в Турция. В съседен Кавказ азербайджанската опозиция вече предупреждава президента Илхам Алиев (на снимката с Реджеп Тайип Ердоган) за подобен сценарий.
Това стана ясно от речта на експерта на Института за мир и демокрация в Баку Азад Исазаде, който се изказа публично за това на конференция в арменската столица Ереван. „В обществото има голям протестен потенциал. Ако в резултат на предстоящите президентски избори не се стигне поне до „козметична“ смяна на властта, ситуацията може да излезе извън контрол“, казва Азад Исазаде.
Според думите на анализатора сирийските безредици са се прехвърлили в Турция, а тези процеси вече са все по-близо до Азербайджан, тъй като турските азербайджанци активно участват в протестите. „Има дори лозунги „Алиев – твой ред е!". Този процес намери голям отклик в азербайджанското общество. Като следствие от това, за първи път в Баку пред сградата на посолството на Турция имаше проведена акция на протест“, подчерта Азад Исазаде.
Според него официално обаче властите на Азербайджан по никакъв начин не са реагирали на събитията в съседната държава: „Единствената реакция на протестите в Турция бе разтурването на митинга пред турското посолство в Баку“.
Освен това азербайджанският политолог обясни, че турският пример е повлиял като призив за действие върху опозиционните партии и движения в Баку – създадена е платформа за дебати „Национално съгласие“. „Опозиционните и обществените кръгове създадоха формат за сътрудничество преди президентските избори, но това все още не означава, че ще постигнат смяна на властта. Все пак ресурсите са концентрирани в ръцете на властта, което има важно значение за успех на изборите“, каза той.
Според Азад Исазаде режимът на Илхам Алиев не харчи ефективно парите от петрола и природния газ, които Азербайджан трупа в последните години. „В буквалния смисъл има безразборно харчене на финансовите ресурси. Така например Баку финансира лечението на онкоболните в САЩ, както и реставриранието на Версай", каза той.
Според него обаче обикновените азербайджанци не стават много по-богати, а и успехите на държавата в енергийния сектор ги възприемат като „семейно постижение“ за Илхам Алиев и клана му. „Наблюдава се намаляване на добива на нефт, но рязка смяна на ситуация надали ще има. Има и нови големи газови проекти (като „Набуко“ - бел. авт.), които компенсират намаляването на добития петрол. Но в това отношение азербайджанското общество няма да усети нищо съществено за себе си, понеже като цяло става дума за намалени приходи за едно семейство (Алиеви), казва политологът.