ОПТИМИСТИЧНО ОЧАКВАНЕ: До края на годината ще имаме прототип на българска ваксина срещу COVID-19
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
До края на годината ще имаме прототип на ваксина срещу коронавирус. Това каза за БНР доц. Андрей Чорбанов, ръководител на Лабораторията по експериментална имунология към Института по микробиология „Стефан Ангелов“. За да бъде поставена такава ваксина, е необходимо човек да бъде здрав, допълни експертът.
Съгласно програмата, която изпълняваме съвместно с институт „Пастьор“, имаме си времеви графици, според които до края на годината трябва да сме готови с прототипа. Това, което е важно да се каже, е, че стартирахме малко по-бавно от другите с ваксини. Идеята беше да имаме максимална информация за стабилността на вируса, за промените, които протичат в него, за да избегнем теоретични проблеми.
Това, което ще се внесе или ще се произвежда у нас, е обект на политика и на маркетинг. Важното за нас е ваксината да бъде безопасна, но и ефективна. Имаме дългогодишен опит в създаването на ваксини. Много е важно ваксината да покрие всички съвременни изисквания. Тя трябва да покрие максимално голяма група етноси, различни социални групи, да бъдат покрити всички възрастови групи и включително двата пола. Също и да е тествана върху хора с хронични заболявания – автоимунни, също диабет, или с наднормено тегло, заяви той.
По думите му стандартите на СЗО по отношение на тестване на ваксините не са се променили, но за сметка на това бързането и натискът, който има от правителствата и населенията заради пандемията, могат да изкушат и да минат по съкратената процедура, но те ще са за сметка на изпълнението на всички времеви графици. Най-вече по отношение на ефективността. Дори да е доказано, че ваксината е добра, то може да не е достатъчно ефикасна за голямата част от населението. Тази информация се събира в рамките на година, дори и на по-дълго време. За тези неща теоретично няма как да има информация на този етап.
Нужно е време за да се разбере колко е ефективна ваксината срещу COVID-19, посочи доц. Чорбанов. По думите му генерирането на имунен отговор след изпитанията на новия продукт не означава, че той предпазва от заразяване с коронавирус.