BG EN

Орешарски: Досега никое правителство не е било със 100% доверие

ЧАС ПИК

Орешарски: Досега никое правителство не е било със 100% доверие

4162
на 28.06.2013
Орешарски: Досега никое правителство не е било със 100% доверие
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Хубаво би било всички да имаме европейско поведение, заяви пред български журналисти в Брюксел премиерът Пламен Орешарски, помолен за оценка на събитията у нас в последните два дни, съобщава БТА.

препоръчано

 Министър-председателят коментира обстановката в страната и темите от двудневния Европейски съвет, в който участва. Попитан дали не се готви да управлява "под обсада" цял мандат, Орешарски заяви, че се стреми да мисли едновременно за хората, които

 протестират; за онези, които не протестират; за онези, които са срещу протестите. Балансите са доста трудни, коментира той. При всеки следващ кабинет ще има хора, които не го одобряват, досега не е имало правителство, което се одобрява от 100 процента от българските граждани, посочи премиерът. Това имах предвид, когато говорех, че всички трябва да имаме европейско поведение и самокритика, уточни той.

 Попитан за оценка на поведението на председателя на партия "Атака" от последните дни, особено по повод днешното му влизане в Народното събрание със запасан пистолет, Орешарски заяви, че не е в течение какво се случва у нас в последните два дни. Не мога да отговоря пряко на въпроса, а в по-общ план - хубаво би било всички да имаме европейско поведение, обобщи той. Попитан дали приема, че у нас има криза на доверието в държавата, премиерът се съгласи, че това е така, но не от вчера.

 Това, което може да се направи, е залегнало в програмата ми за много по-голяма откритост. Разпоредих на всички министри да институционализират обществените съвети, отбеляза Орешарски. Ще се опитаме да водим активен диалог с представители на обществения сектор. Ще се опитаме да подобрим публичността с по-често отчитане на свършеното пред парламента и обществеността, с пресконференции, посочи премиерът.

 По повод призива от миналата седмица на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу демократичните партии у нас да започнат да работят заедно, Орешарски заяви, че не участва активно в процеса на консолидация на българското политическо

 пространство - "заради графика ми, а и заради моите възможности, които не са кой знае колко големи". В отговор на въпрос той уточни, че неговите събеседници - държавните и правителствените ръководители от ЕС - не са задавали въпроси за обстановката в България.

 По повод темите от заседанието на Европейския съвет премиерът уточни, че 100-те милиона евро за младежка безработица, които България ще може да получи от ЕС, няма да могат да обхванат всички млади хора без работа у нас. Предстои до тази есен да се изработят конкретни програми, с които да се кандидатства, отбеляза Орешарски. Според него най-важното е да се работи по програми за осигуряване на първа работа на млади хора до четири месеца, след като завършат образованието си, или след като останат без работа - чрез субсидиране на заетост за определено време.

По повод избора на проекта за Трансатлантическия газопровод (ТАП) пред проекта "Набуко" премиерът коментира, че това е жалко, но определеното трасе все пак ще мине близо до България, затова нашата страна трябва да ускори строежа на връзката към газопреносната система на Гърция. Така ще може поне след 2018 г. доставките на газ за България да бъдат разнообразени.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да внимават с парите, Рибите борят трудности с интуиция ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да внимават с парите, Рибите борят трудности с интуиция
ПИК TV x
Георги Харизанов пред ПИК TV: Протестите изненадаха управляващи, опозиция и президент. Бързи избори на хоризонта и позитивни резултати от ТОЛ системата (ВИДЕО) Георги Харизанов пред ПИК TV: Протестите изненадаха управляващи, опозиция и президент. Бързи избори на хоризонта и позитивни резултати от ТОЛ системата (ВИДЕО)
ново
Днес: 89
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК