ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ново проучване, водено от Роджър Уинс от Националната лаборатория Лос Аламос, макар и да не твърди, че живите организми са съществували на Червената планета, рисува много оптимистична картина, пише Наукаофнюз.бг.
Въз основа на различни данни от марсохода на НАСА „Кюриосити“ изследователите установяват, че някога в кратера Гейл е имало езеро, което е имало много интересни характеристики. Вместо да има еднородна плътност на кислорода, водата в древното езеро е съдържала различни концентрации на активен кислород в зависимост от мястото и по различно време.
"Научихме, че в някои части на езерото и в определени моменти водата е съдържала повече кислород", разказва Винс. "Това се отразява в минералите, които са депозирани в седиментите, а също така кислородът е важен за живота. Но не трябва да забравяме, че когато е имало в Гейл езеро, животът на нашата планета все още не е можел да използва кислород - фотосинтезата все още не е била измислена. Затова степента на окисление на някои елементи като манган или желязо може би е по-важна за живота, ако въобще някога е съществувал на Марс. Тези окислителни състояния са контролирани от съдържанието на разтворения кислород във водата", обяснява той.
Изследователите отбелязват, езерото е било топло и годно за живот, в него са се съдържали микроелементи и дори някои органични молекули.
Интересно е, че се е състояло от два съвсем различни слоя: водата в горната част на езерото е съдържала много кислород и окислени метали, а долната част е била почти напълно лишена от тях.
Разнообразните условия в езерото в кратера Гейл може да са били идеални за живот и това е достатъчно важна новина. Сега се надяваме един ден да чуем, че учените наистина са открили доказателства за съществуването на живот на Марс.