ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Фармакида (Градът на лечителя в превод от гръцки) е античното име на гр. Приморско. Укрепеното със яка крепостна стена антично селище бе открито от експедицията на НИМ, ръководена от зам.директора доц. Иван Христов, в началото на лятото. Незабавно бяха организирани археологически разкопки, финансирани от община Приморско и НИМ.
Преди два дни, разкопавайки централната кула на крепостта археолозите започнаха да вадят монети от края на ІІ в. пр.н.е. – началото на І в. пр.н.е. Това са бронзови и сребърни монети на Аполония Понтика и монети на Александър Македонски, сечени след смъртта му, поради голямото търсене. За сега са открити 20 монети, но очевидно броя им ще стане много по-голям след като кулата бъде разкопана изцяло в следващите дни.
Това е очевидно „касата” на управителя на крепостта, която при превземането й е останала в обхванатата от пламъци кула, за радост на археолозите. Това монетно съкровище бележи и края на живота на крепостта, за разлика от други подобни крепости тук той не е възобновен в следващите исторически епохи.
Датировката на монетното съкровище показва, че това е станало при похода на римския пълководец Марк Лукул в 72 г. пр.н.е. срещу понтийския цар Митридат VІ. Градовете и траките по южното ни Черноморие са били съюзници на Митридат. Той им изпратил на помощ пълководеца Епитинханон с войска.
Но легионите на Марк Лукул разбили и понтийците и войските на Аполония и траките. Аполония била изравнена със земята. Очевидно със случая с Фармакида същото е сполетяло и тракийските градчета в околностите й.