ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Генетиците откриха структура на ДНК, която предопределя кога една жена е готова да има деца и по този начин изчислиха колко деца е възможно да има определена жена.
През втората половина на 20-ти век жените по света започнаха да отлагат майчинството за по-късен етап от живота си. Въпреки че гените играят важна роля в този процес, широките социални промени, увеличаването на заетостта на нежния пол и ефективните начини за контрацепция оказват голям ефект върху момента на зачеване на първото дете, се казва в изследването, публикувано в списание PLoS One.
Водещият автор на проучването Феликс Тропф от университета в Грьонинген, Холандия, и колегите му успели да открият гените, които подтикват някои жени да имат деца по-рано. Те успели дори да определят броя на децата, които една жена е готова да има. В експеримента участвали 7000 млади майки от Холандия и Великобритания. Както се оказа, устройството на някои гени, както и наличието на определени мутации в тях, е статистически свързано с това кога жената ражда първото си дете и колко деца има в семейството въобще.
С други думи, структурата на тези гени е достатъчно силна, за да се определи кога жената ще има деца и какво потомство ще отгледа. Интересното е, че жените, които раждат по-рано, имат повече деца в сравнение с жените, които раждат първото си бебе между 28 и 30 години. Съществуването на това явление, както казват учените, показва, че сред жените все още действа естественият подбор.
Момичета, които имат деца по-рано, оставят повече наследници и по този начин имат по-добър шанс да запазят тези гени. Ние не виждаме този ефект и всъщност чувстваме обратната тенденция. Това се дължи на факта, че социалните и екологичните фактори измъчват днешните момичета, като ги карат да отлагат продължаването на вида в най-спокойните си години, заключават учените.