ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преди няколко месеца изглеждаше, че кошмарният и продължителен хаос в Либия, който започна през 2011 г. с „хуманитарната“ интервенция на Запада начело със САЩ, е към своя край. Примирието между съперничещите се политически и въоръжени групировки се спазваше – поне отчасти, а нивото на насилие постепенно затихна. Отслабна и потокът от мигранти, много от които се опитаха да преодолеят Средиземно море на малки препълнени лодки и да достигнат територията на Европа. За началото на декември бяха насрочени избори за ново правителство, което трябваше да получи юрисдикция над цялата страна. Но сега този оптимизъм угасва – вотът бе отложен най-рано до началото на следващата пролет – ако изобщо бъде проведен, отбелязват в редакцията на американското списание The American Conservative, цитирано от "Фокус".
В момент, в който посредници на ООН се договаряха с лидера на основните фракции за сключване на споразумение за провеждане на нови избори, в столицата Триполи избухнаха въоръжени сблъсъци. Специалният представител на ООН за Либия Хасам Саламе стигна до тъжния извод, че страната е попаднала в деструктивен цикъл, в основата на който стоят „личните амбиции и откраднатото богатство на страната“. Съгласно думите му, единствената възможност за придвижване към мира е организирането на общонационална конференция на всички партии и страни по конфликта в страната. Тя трябва да се състои в началото на 2019 г. Този подход изглежда обаче по-скоро като непостижима надежда и дипломатическа илюзия, отколкото като реалистична стратегия.
Не е изненадващо, че конфликтът в Либия продължава с оглед броя на страните, замесени в противоборствата там. Либийски учени от Центъра за изследвания в Близкия изток направиха отрезвяваща забележка, че придвижването към демокрация в страната „ще изисква определена степен на стабилност и сигурност, което е немислимо в днешната Либия", припомнят от редакцията на консервативното американско издание.