Отнемат академичното звание на скандалния ректор на Медицинския университет
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българската академия на науките (БАН) ще отнеме званието „академик“ на бившия ректор на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев, съобщиха пред "Епицентър" източници от академичните среди. Това ще стане на следващото заседание на Общото събрание на институцията.
Причината за това е уронването на престижа на БАН, след като одит на Сметната палата установи груби нарушения в Медицинския университет по време на неговото управление, корупционни практики и невиждани разхищения на държавни средства. Сред ръководителите на академията има консенсус, че званието на Ваньо Митев трябва да бъде отнето.
Вчера прокуратурата съобщи, че е започнала разследване срещу Митев. Изнесени бяха и данни на крупни финансови злоупотреби, облагодетелстващи лично семейството на Ваньо Митев. Стана ясно, че бившият ректор е плащал огромни суми за реклама в чужбина, без да е ясно какво е свършено срещу тях. Не е известно и дали изобщо парите са останали при формалните им получатели. Сериозни суми са получавали бившият ректор, съпругата му, двете му дъщери, сестра му, както и висши чиновници - бившият главен секретар и главният счетоводител.
Само за миналата година университетът е платил за реклама в чужбина на физически лица и фирми около 1 млн. лв., съобщи вчера говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Особено интересен е случаят с трима чужди студенти, които са взели по около 100 000 лв. отново за да рекламират ВУЗ-а. И тримата са постоянно пребиваващи у нас и са посочили един и същи адрес и телефон. С тях са сключени граждански договори. Прокуратурата обаче не е открила никакви договори или отчети какво точно са правили младежите, за да популяризират българския университет.
Все още не е ясно как точно са сключени договорите, чрез които семейството на Митев е получавало пари от университета. През миналата година съпругата му е взела 11 188 лв. Едната му дъщеря е получила 2400 лв., а другата - 1032 лв. Сестра му пък е взела малко над 1000 лв. Самият Митев е получил малко над 63 хил. лв. Главният секретар е взел 63 хил. лв., а пенсионираният вече бивш главен секретар - 52 хил. лв.
Освен че няма документи за рекламирането на университета, прокуратурата смята, че командировките на Митев също са необясними. За две години бившият ректор е посетил редица страни, сред които Доминиканската република, Москва, Иркутск, Чили, Оман, Хавана, Токио, Йокохама, Киото, Сеул и др.
От прокуратурата твърдят, че Митев е организирал предклинично обучение на студенти в чужбина, за което са плащани необосновано ниски такси. Става дума за двугодишен курс в центрове в Германия, Кипър и Швейцария.
Одитът на Сметната палата, след който тръгна и скандалът с мащабните злоупотреби на Митев, е установил, че всички обществени поръчки на са печелени от едно и също юридическо лице - "Техно-Енерджи". Компанията е собственост на съпруга и брата на бивша депутатка.
Междувременно днес са били уволнени трима от основните служители на администрацията на Медицинския университет. Става въпрос за проф. Красимира Маркова – главен счетоводител и ръководител на отдел „Финансови ресурси”, Марта Генсузова – ръководител на отдел „Обществени поръчки” и Симона Манолова – ръководител на отдел „Капитално строителство”. Причините за освобождаването им са неизпълнения на задълженията им и саботиране на проверките, които се извършват в университета, включително и започналата вчера прокурорска проверка. Тримата са отказали да предоставят документи на прокурори и следовотели.