От НАСА се похвалиха с успешен тест на ядрен реактор за бъдещи космически мисии
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
НАСА обяви, че успешно е тествала ядрен реактор, който да се използва за бъдещи космически мисии, съобщава електронните издания Вести и Петел.
Чрез него ще може да се удължи престоят в космоса, както и да се улесни изграждането на бази на Луната, Марс и дори други планети.
Реакторът се казва Kilopower Reactor Using Stirling Technology (KRUSTY), като ще е по-известен само с името Kilopower. Тестовете са продължили от ноември 2017 г. до края на март т.г.
Резултатите са много добри.
"Сигурна, ефикасна и изобилна енергия ще бъде ключът към бъдещите изследователски мисии както с роботи, така и с хора. Очаквам, че Kilopower ще бъде ключов елемент от енергийните инфраструктури на Луната и Марс, когато те започнат да се развиват", коментира Джим Ройтер, един от основните ръководители на НАСА.
Kilopower осигурява достатъчно енергия за няколко средни по размер американски къщи, за да може да ги захранва постоянно в продължение на минимум 10 години.
Четири подобни реактора ще са достатъчни за изграждането на база на друга планета или на Луната. Според главния инженер на Kilopower Марк Гибсън, системата е идеална за Луната, където генериране на енергия от Слънцето е трудно заради дългите лунни нощи.
„"Kilopower ни дава възможност да разполагаме с много повече енергия и да изучим например сенчестите кратери на Луната. Когато започнем да изпращаме астронавти на Луната и други планети, това ще изисква нов клас енергия, какъвто досега не е бил необходим", коментира Гибсън.
Тестовете през последните няколко месеца са имали две основни цели. Първата е да се докаже, че системата може да създава електричество и е устойчива. Втората цел е била да се провери дали реакторът може да е стабилен и безопасен при всякакви условия.
"Подложихме го на всичко, което беше възможно, както при номинални натоварвания, така и при сценарии извън оптималното. Реакторът се справи с прекрасни резултати", коментира Дейвид Постън, главен дизайнер на реактора.
Тестовете са включвали цялостни проверки на всички компоненти, както и 28-часова симулация на мисия с цялата процедура от включване на реактора, достигане на пълна мощност, продължителна работа и изключване. Следващата стъпка е разработка на концептуални мисии и подготовка за евентуален демонстрационен полет.
Той ще е от ключово значение за навлизането на реактора в космическите мисии и програми занапред.