ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Хитлер и Сталин. Успоредни животописи" е най-продаваната книга на родния пазар в началото на годината, сочат данните на книжен център "Гринуич".
Само за няколко дни монументалният труд, издание на "Милениум", се превърна в бестселър, а тиражът му бе изчерпан. Сега предстои допечатка на творението на лорд Алън Бълок, личен асистент на Чърчил и заместник-ректор на Университета в Оксфорд.
"Ако не знаете нищо за 20. век и можете да прочетете само една книга, трябва да е тази", пише "Дейли Мейл".
"Книгата е с викторианска изчерпателност - чете се на един дъх, като роман на Дикенс или Толстой. От ключово значение е как текстът създава усещането, че присъстваш на мястото на събитието", рецензира "Индипендънт".
Заглавието препраща към произведението „Успоредни животописи“ от Плутарх, в което мъдрецът сравнява биографиите на някой от най-известните пълководци в древността. Монументалният труд на лорд Бълок обаче прави паралел не само на жизнените пътища на двамата диктатори, а и на създадените от тях политически системи.
Историкът изследва възхода на Хитлер и Сталин към абсолютната власт и по-нататъшните им действия с умелото перо не само на анализатор, стъпвайки на документални истини и факти, но и като разказвач, който увлича читателя и му разкрива една по-цялостна картина на изминалия век. Събирайки своите изключително важни прозрения за работата на двамата диктатори, за развитието на идеите им и за отражението им върху историята, авторът всъщност прави обзор на произхода на тиранията и принципите на силовата политика.
Книгата „Хитлер и Сталин. Успоредни животописи“ е напомняне за всеки, който приема свободата за даденост, че човешките права много по-лесно се губят, отколкото възвръщат.
Първото издание на четивото се появява на английски език по случай 50-годишнината от нахлуването на Хитлер в Русия на Сталин на 21-22 юни 1941 г. След това е преиздавана неколкократно в Англия и преведена на над 10 езика, а българският читател получава възможността да се докосне до неповторимото изследване за първи път, благодарение на издателство „Милениум“ и преводачът Георги Марков.