ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стената на турските гробища от западния край на траурния парк се срути. Три от бетонните пана са се стоварили от вътрешната страна на загражденията. Възможно е под тях да има и затиснати надгробни камъни. Наоколо продължава да се вижда обичайният пейзаж от нерегламентирани сметища с всевъзможни отпадъци и останки от самоделни биваци на бездомници.
Траурният парк се счита за историческо мюсюлманско гробище, както е указано и на табелата му. В него са полагани починали между 1870 и 1983 г. От години е в окаяно състояние и не може да се намери решение за облагородяването и поддържането му, припомня "Марица".
Веднъж е правена такава двустранна договорка между управата в Одрин и губернатора на Пловдивска област, според която турските власти трябва да поддържат нашия траурен парк там, тукашните - мюсюлманското гробище в Пловдив. Турция спазва поетите ангажименти, но реални действия от наша страна няма, въпреки многократното настояване от мюфтийството, мюсюлманското настоятелство и турският консул. На последната си среща с областния управител Здравко Димитров дипломатът Хюсейн Ергани отново повдигна проблема.
Има проект за цялостно облагородяване на турските гробища и Мюсюлманското настоятелство е осигурило нужните 92 000 евро. Траурното поле обаче продължава да тъне в бурени и боклуци, тъй като не може да се стигне до разбирателство.
Председателят на настоятелството Ахмед Пехливан твърди, че още преди 2 години намеренията са декларирани пред местната власт, но общината непрестанно връща проекта. Теренът в момента е общински и няма как мюсюлманите да правят нещо в него на своя глава. В проекта е заложено да прокарат алеи между надгробните камъни, да се почисти избуялата растителност и да започне редовното поддържане на парцела. По думите на Ахмед Пехливан, първоначално имало разбиране от общинските власти. Зам.-кметът Димитър Кацарски даже обещал, след като се облагороди траурният парк, да се отвори врата от него към Централни гробища. И занапред служителите, които поддържат там, да почистват и алеите на турското гробище. После обаче съгласуването зациклило. Проектът е връщан за корекции няколко пъти.
За да станат по-бързо нещата, мюсюлманите се отказали да правят предвиденото тюрбе. Това е малка гробница, характерна за османската архитектура. Служи за погребване на видни личности и религиозни церемонии. Изграждането би изисквало съгласуване и с Главното мюфтийство. И без тюрбе обаче проектът не напредва.
Доскоро турското гробище стоеше заключено и обрасло, а след падането на панелите вече е разграден двор. Всеки може да влезе откъм махалата от незаконни къщи, които се редят край прашната пътека от западната му страна - стига да е готов да нагази в камарите боклуци отпред.
Според зам.-кмета по общинска собственост Димитър Кацарски проблемът с турските гробища не опира до липса на воля за стопанисване, а до това кой да владее собствеността на терена. По думите му, докато Мюсюлманското настоятелство води съдебен спор дали парцелът от 32 дка е общински, или вакъфски имот, няма как да се предприемат действия. Иначе от общината потвърждават, че е внесен проект и няколко пъти при съгласуването му са изчиствани различни детайли. Оттам уверяват, че за да продължи работата по него, се чака решението на съда.