Пакистанският премиер предложи на Иран и САЩ да преговарят в Исламабад
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на Пакистан Шехбаз Шариф заяви в социалната мрежа "Екс", че Иран и САЩ са се съгласили спирането на огъня да влезе в сила незабавно и да важи и за територията на Ливан.
"Имам удоволствието да съобщя, че Ислямска република Иран и Съединените американски щати, заедно с техните съюзници, се съгласиха на незабавно спиране на огъня навсякъде, включително в Ливан и други места, ЕФЕКТИВНО И НЕЗАБАВНО", пише Шариф. "Топло приветствам далновидния жест, изразявам най-дълбока благодарност към ръководителите на двете страни и каня техни делегации в Исламабад в петък, 10 април 2026 г., за по-нататъшни преговори за окончателно споразумение, което да уреди всички спорове", добавя пакистанският лидер.
"Искрено се надяваме, че "Исламабадските преговори" ще успеят да постигнат траен мир и че в близките дни ще оповестим още добри новини!", пише в заключение Шариф.
Часове преди да изтече поставеният от американския президент Доналд Тръмп ултиматум на Иран да отвори Ормузкия проток, Шариф призова крайният срок да бъде удължен с две седмици.
По-рано тази нощ Тръмп заяви, че след разговор с Шариф и пакистанския фелдмаршал Асим Мунир, се е съгласил преустанови "бомбардировките и атаките срещу Иран за период от две седмици".
Новината за прекратяването на огъня бе потвърдена и от иранския външен министър Абас Арагчи, допълва БТА.


