ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Камен Плочев, ръководител на Първа клиника по инфекциозни болести във ВМА, разкри пред БНТ, че ситуацията в Академията е под контрол.
Той определи COVID-19 като война, в която няма фронт и тил. Проф. Плочев сподели своите притеснения. Според него най - лошото е, че 67 дена вече продължава ужасът с коронавируса и хората са изморени, изморени не от работата, а от изолацията. Той разказа, че един медик ходи до леглото на болния, преди това си е сложил предпазните средства, а после маха облеклото си и отива да спи, защото е уморен. За да не се допускат грешки, разкри той, всеки ден се правят консултации с 5 екипа, сред които един психолог.
Сега, за да няма таква дълга изолация на медиците, ще се преосмисли графика им и те ще почиват толкова, колкото работят.
"Шапка свалям на всички, които са на първа линия - лабораторни лекари, лекари, медицински сестри", заяви проф. Плочев.
Във връзка с начина на лечение на COVID-заразени, той заяви, че основното правило е да не се вреди.
"Няма болест, има болен човек. При всеки един се постъпва различно. Едно е лечението при човек със сърдечни проблеми, друго е при болен с проблеми в черния дроб". Това е успехът и заради това има толкова малко смъртни случаи във ВМА, сподели той.
По отношение на лечението с плазма, проф. Плочев разкри, че на четирима пациенти има преляти кръвни плазми. Един от тях е починал, но не заради лечението, а защото е бил с левкемия. По думите му, той никога е нямало да се излекува. Вторият, подложен на това лечение е екстубиран, познал е съпругата си и всичко към момента е наред.