ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Папа Франциск при посещението си в Мадагаскар осъди това, което определи като кланова култура на привилегии и корупция в страната, която дава възможност на малцина да живеят охолно, докато голямата част от хората тънат в угнетителна бедност, предаде Ройтерс.
Папата държа проповед по време на литургия на открито в предградие на столицата Антананариво пред неколкостотин хиляди души, много от които прекараха нощта на място въпреки нетипично хладното за сезона време. Ватиканът съобщи, че според местните организатори на литургията са присъствали около един милион души. Както прави от началото на обиколката си в три държави в Субсахарска Африка, Франциск говори открито за пропастта между богати и бедни на континента.
Светият отец разкритикува културата на обособени групи, които подпомагат само свързаните с тях хора, докато останалите биват неизменно отхвърляни или в най-добрия случай изолирани, без възможност да подобрят живота си. Когато "кланът" стане решаващ критерий в преценката ни за добро и зло, ние започваме да оправдаваме и дори да утвърждаваме практики, които водят до култура на привилегироване и отхвърляне: фаворизация, протекции и като последица - корупция, подчерта папата в проповедта си.
"Като се огледаме край себе си, виждаме колко мъже и жени, младежи и деца страдат и са в крайна нужда", допълни той.
Мадагаскар е една от най-бедните държави в света. Според Световната програма по прехраната към ООН над 90 процента от неговото 26-милионно население живее с по-малко от 2 долара на ден, а хроничното недохранване при децата е широко разпространено. Сред политическата класа и бизнес средите се шири корупция, твърдят правозащитни организации като "Прозрачност без граници", която нарежда Мадагаскар сред страните с най-лоши резултати в класацията си за възприятието за корупция по света.
Франциск пристигна в Мадагаскар след визита в Мозамбик, а днес се очаква да посети Република Мавриций.