Папа Франциск заминава днес на шестдневно посещение в Мианма и Бангладеш заради хуманитарната криза
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Папа Франциск заминава днес на шестдневно посещение в Мианма и Бангладеш - център на една от най-тежките хуманитарни кризи в света, предаде ДПА. В Мианма се очаква папата да се срещне с главнокомандващия въоръжените сили генерал Мин Аун Хлаинг, с цивилния лидер на страната - носителката на Нобелова награда за мир Аун Сан Су Чжи, и с влиятелни будистки монаси.
Предполага се, че пред тях Светият отец ще повдигне въпроса за рохингите, но мианманската Католическа църква го посъветва да се въздържа от пряко споменаване на мюсюлманската групи, за да не засегне твърде чувствителна тема. Мнозина в Мианма, включително правителството, използват наименованието "бенгалци" за етноса рохинга, за да намекнат, че те са натрапници от Бангладеш, и оспорват твърденията на ООН, че тези хора са подложени на гонения от армията. Папата ще бъде в Мианма от 27 до 30 ноември, а в Бангладеш - от 30 ноември до 2 декември.
Пътуването му е било планирано преди ескалирането на кризата с рохингите. Над 620 000 мюсюлмани рохинги са избягали от Мианма в Бангладеш от август насам в резултат на нещо, което ООН определи като "христоматиен пример за етническо прочистване". Дни преди папската визита Мианма и Бангладеш подписаха споразумение за връщане на бежанците рохинга в родината им, но според ООН това все още не е безопасно за тях.