ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Папа Франциск, който непрестанно призоваваше Европа да отвори вратите си за бежанците, призна, че правителствата имат правото да правят предпазлива преценка на капацитета си за прием с цел действителното интегриране на тези чужденци, предаде Франс прес. Вярвам на теория, че не можем да затворим сърцето си за един бежанец.
Правителствата трябва да бъдат много отворени да приемат кандидатите за убежище, но също така трябва и да направят преценки за своите възможности за прием, защото един бежанец не трябва само да се приема, но и да се интегрира, каза папата пред журналисти в самолета на връщане от визитата си в Швеция. Не е човешко да се затварят вратите и сърцата пред бежанците и в дългосрочен план за това се плаща политическа цена. Но също се плаща политическа цена и при непредпазливост в преценката, когато се приемат повече хора, отколкото може да се интегрират, заяви папата и призна, че всяка страна има собствен капацитет за интеграция на бежанците. Най-лошият съветник на страните, които се опитват да затворят границите си, е страхът.
Най-добрият съветник е предпазливостта, допълни Франциск. Той също така направи разграничаване между бежанец и мигрант. Мигрантите трябва да бъдат третирани съгласно някои правила, защото да мигрираш е право, но е едно много регламентирано право. Но да бъдеш бежанец произтича от една ситуация на война, на страх, на глад, от една ужасяваща ситуация и статутът на бежанци се нуждае от повече грижи, от повече работа, каза папата. Той предупреди обаче, че опасността за бежанците и мигрантите е една и съща, когато те не са интегрирани. Те попадат в едно гето. А една култура, която не се развива в сравнение с една друга култура, е нещо опасно, допълни той. Пред журналистите в самолета папата каза още, че вярва, че забраната за жени свещеници в Римокатолическата църка е завинаги, предаде Ройтерс.
На въпрос дали Римокатолическата църква ще позволи на жени да бъдат ръкоположени за свещеници в идните десетилетия, Франциск каза: Свети Йоан Павел Втори имаше ясната дума по този въпрос и тя остава сила. Франциск визира документ от 1994 г. на папа Йоан Павел Втори, който затвори вратите на жените към ръкополагането за свещеници в Римокатолическата църква.