Партията на Шешел може да влезе в парламента след предсрочните избори в Сърбия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сръбските избиратели ще гласуват тази неделя на предсрочни парламентарни избори, които се очаква да бъдат спечелени убедително от коалицията на Сръбската прогресивна партия (СПП) на премиера Александър Вучич.
Според последно социологическо проучване на агенция „ПроПазив“ 50,3% от избирателите ще дадат гласа си за коалицията на СПП. Според допитването на второ място, далеч след победителя, застава блока на коалиционния партньор на СПП – Социалистическата партия на Сърбия (СПС) на външния министър Ивица Дачич. На трето място с 8,2% се нарежда Сръбската радикална партия (СРП) на националиста Воислав Шешел.
Освен тези три партии, шанс за влизане в законодателната власт имат и още четири, които могат да се надяват на подкрепа около 5%, колкото е и прага за влизане в парламента. Това са коалицията „За праведна Сърбия“ на Демократичната партия (ДП), блокът „Двери“- демократична партия на Сърбия (ДПС) на Борис Тадич и движението „Доста“.
Ако тези прогнози се изпълнят, партията на Вучич ще си спечели най-убедителната победа от създаването си. Досегашният й най-голям успех беше през 2014 г., когато спечели 48% от гласовете на избирателите.
Това, което изтъкват анализаторите обаче, е фактът, че в парламента може да се върнат ултранационалистите от партията на Шешел, както и дясното движение „Двери“, които имат проруска, антинатовска и антиевропейска позиция. Според предизборните допитвания радикалите биха получили между 25 и 30 места в 250-членния парламент.
И въпреки че няма да могат да получат водеща роля в парламента, те се очаква да бъдат постоянна критика на проевропейския курс на Вучич и да създават пречки в преговорите на Белград за членство в ЕС.
Шешел, който неотдавна беше оправдан за извършването на военни престъпления от Трибунала в Хага, е известен апологет на мечтата за създаване на т. нар. Велика Сърбия – идея, която доведе и до кървавите войни в бивша Югославия през 90-те години.
В рамките на предизборната кампания той заяви, че негова цел е СРП и останалите идеологически близки партии да получат най-малко една трета от местата в парламента, за да могат да блокират евентуални изменения на конституцията, изтъквани като необходимост за членството на Сърбия в ЕС. Радикалите и останалите десни партии също така бяха единствените, които сложиха фокус в предизборните си кампании и върху бъдещето на Косово и неговата европейска интеграция.