ПЕЕВСКИ, ТА ПЕЕВСКИ! Любен Дилов ЗАКОВА водещите на БТВ с култов виц. И обясни - защо Радев остави държавата на безпилотен полет, а Борисов е новият Стамболов

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Ако нещо се опитва да прави този кабинет през последните сто дни, е да събере парчетата от разлетелия се държавен смисъл", допълни той.
Според него вотовете на недоверие са показали "цялата несъстоятелност на опозицията да формира алтернативна политика": "И двата вота бяха напълно безсмислени и резултатът беше очакван".
"В момента в българския парламент по-голямата част от депутатите споделят някакви приоритети и се опитват да ги поддържат. Първият приоритет е съществуването на държавата, защото четири години бяхме на ръба да нямаме държавата, да имаме еднолично управление. Вторият приоритет е влизането ни в еврозоната, това е вън от съмнение. И третият приоритет е ясното позициониране на България като част от голямото европейско семейство в един много сложен външнополитически контекст. Тези три неща доминират и хората, които се опитват да мислят и да действат държавнически, подкрепят тези тенденции. Всички останали, водени от някаква политическа ситуационност, се опитват да клатят лодката, да разколебават", отбеляза той.
И допълни: "А простият въпрос е - добре, пада това правителство, отиваме на избори. И какво от това? Вие какво точно предлагате? Най-яркият пример е ППДБ. Искате Пеевски да не е във властта. Ами защо не влязохте в правителството?! ", заяви още Дилов.
Относно подкрепата на ДПС-Ново начало, той заяви: "Разбира се, че ще им благодарим. Ние просто благодарим на това, че някакви хора са обзети от държавническия смисъл - да не ходим на избори през два месеца и да има някаква прогнозируемост. Всеки, който е склонен да спре хаоса, ние сме му благодарни и е добре дошъл".
Водещите опитаха да провокират госта си с твърдението, че има опити за "избелването на образа" на Пеевски от политиката. На настойчивите питания, очевидно продиктувани в слушалките им, той отговори с виц: "Една госпожа завела децата в парка. Покрай тях притичал заек. И децата стъписани. И госпожата попитала: "Деца, кой е това?". Децата мълчали, а госпожата им подсказала: "Ние всеки ден говорим за него, разказваме". Едно момченце попитало плахо: "Госпожо, да не би да е Пеевски това?".
"Пеевски, та Пеевски!", той е навсякъде", заяви Дилов.
В слушалките явно бе подаден следващият въпрос: "Не ви ли притеснява, че той е санкциониран от две държави по закона "Магнитски"?".
На което Любен Дилов отново ги заби: "И да ме притеснява, и да не ме притеснява, това е факт. Мен примерно ме притеснява, че гравитацията е усилена нещо. Вижте, първо: От "Магнитски" в нито една европейска държава не произтичат правни последици. Те са свързани с финансов ефект, това са финансови санкции...
"Магнитски" е казус на една държава, на САЩ. Човек, който е санкциониран по "Магнитски", губи граждански права ли? Ние какво дискутираме в момента?! Случаят "Магнитски" не произвежда казус в нашата съдебна система".
Дилов върна въпроса на тв водещите и ги попита - защо не се дискутират санкциите срещу български политици от руската съдебна и политическа система. "Защо е така, не знам", отбеляза той.
"Явно господин Пеевски е много голям дразнител за една част от българската политическа класа. И аз си го обяснявам с една много проста ситуация - те просто не могат да дефинират друга тема, която да е достатъчно важна... А тези, които са най-красиви по тази тема, работиха много добре с господин Пеевски в един предишен период. Затова гледам леко скептично на този патос", заяви Любен Дилов-син.
В края на разговора бе засегната темата за политика и държавника Борисов, на което Дилов заяви: "Като говорим за държавника Борисов, последното му изказване по делото Петков срещу неговото арестуване, е държавническо. Той каза: "Аз вече съм му простил". Няма да изпадам в панегирици на тема Борисов, но ще кажа нещо, което обичам да го казвам, защото то веднага поляризира общественото мнение. На мен той ми прилича на Стамболов. По същия начин конструира политиката си - ловко маневрира с източния, западния свят и всички опасности около България. Второто - прави го по един директен, разбираем за широките обществени слоеве начин. И третото е, че това поражда широки обществени полемики. Много пъти съм го правил това сравнение и сега чакам последващия порой от коментари".