BG EN

Пендаровски: България е последната държава, която може да ни чете лекции за критериите от Копенхаген

Балкани

Пендаровски: България е последната държава, която може да ни чете лекции за критериите от Копенхаген

12496
на 28.06.2023
Пендаровски: България е последната държава, която може да ни чете лекции за критериите от Копенхаген
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

България е последната държава членка на ЕС, която може да ни чете лекции какво представляват критериите от Копенхаген и какво означават те, като се има предвид, че България е страната членка на Съвета на Европа, която най-малко уважава решенията на Европейския съд по правата на човека, 15-16 от които не е изпълнила”, каза президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски по повод писмото на президента на България Румен Радев до лидерите на страните от ЕС. 

препоръчано

Според Пендаровски в случая става дума за „рециклиране на старата българска позиция” и не вижда нищо ново, а в критериите от Копенхаген, които са основните за влизане в Европейския съюз, не се говори за история. Президентът на Република Северна Македония заяви, че в ЕС  знаят на какви критерии наистина трябва да отговаря една страна кандидат-член за ЕС  и им е ясно, „че преди три години срещу Северна Македония е създаден прецедент с опитите на България да наложи исторически критерии или критерии за ревизия на историята”.

„Нашият път към ЕС е ясен, става дума за преговорната рамка, която приехме миналата година. Нови искания не са позволени - тъкмо заради нея - и България се съгласи с това”, посочи Пендаровски, според когото Република Северна Македония е „най-подготвеният кандидат за членство в ЕС в момента, в който започва преговорите”. 

Пендаровски уточни, че в Подгорица на Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на страните членки на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа с Радев са имали „кратка куртоазна среща” и не са разговаряли „по тези въпроси”.

Пендаровски отговори на въпроси на медиите преди началото на научна конференция на тема „Кръсте Мисирков и македонският език – извор за научни изследвания“

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО) Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК