ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Агенцията за авангардни изследователски проекти в отбраната към Пентагона (DARPA), чиято задача е да разработва технологии за армията, наскоро обяви старта на нова програма, пише Live Science.
Тя е насочена към създаването на атомен часовник, 1000 пъти по-стабилен от съществуващите в момента модели, които са в състояние да поддържат точно време в продължение на милиарди години, без да изостанат или избързат с една секунда.
Атомните часовници се използват на места, където дори част от секундата има значение. Телекомуникационните кули, например, синхронизират пакетите от данни до микросекунди. Ако часовниците им не са точни, битовете ще се натрупат като коли в задръстване и телефонните разговори ще се разпаднат. Сателитите на глобалната система за позициониране (GPS) пък си служат с атомни часовници, за да измерват сигналите, които се отразяват между сателитите и приемниците, показвайки определено местоположение.
“Всяка липсваща наносекунда е изместване с 0.9 метра,” казва Джон Китинг от Института за стандарти и технологии на САЩ, който е експерт по атомни часовници. “Това означава, че ако липсва една микросекунда, грешката в определянето на местоположението ще бъде една миля (приблизително 1.6 километра, б.ред.)”
Атомните часовници периодично се ресинхронизират. Кулите на мобилните телефони сверяват часовниците с тези на GPS сателитите. Това обаче няма да е възможно, ако GPS сигналът се загуби. GPS сигналите са достатъчно слаби, за да бъдат заглушени или нарушени, понякога дори неволно от намиращ се наблизо човек с мобилен телефон, обяснява Кичинг. Това може да доведе до изключване на сателита. GPS сигналът би могъл да изчезне и при влизане в сграда или в каньон. Това е причината американската армия да иска да създаде по-стабилни часовници - часовници, които остават синхронизирани, дори когато нямат връзка с GPS за продължителни периоди от време.
Пентагонът иска да разполага с атомни часовници, които са достатъчно малки, за да се съберат в портфейл и които функционират с четвърт ват. Вторият параметър вероятно ще бъде по-голямо предизвикателство, отбелязва Кичинг. “Най-малките атомни часовници са с размер на тесте карти, но изразходват приблизително 10 вата,” добавя той.
“Това не е много, ако е включен в контакт, но нормална литиево-йонна батерия ще се изразходи за около 10 минути.” Механизма на функциониране на атомните часовници изисква по-голямо количество енергия. Наред с това и най-модерните атомни часовници работят при крайно ниски температури. Тези два фактора правят разработването на малък атомен часовник с ниско потребление на електричество трудна задача.