ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лидерите от Партията на европейските социалисти постигнаха обща позиция да изведат защитата на правата на гражданите на ЕС и Великобритания като приоритет по време на преговорите за Брекзит.
Левите премиери и президенти се срещнаха, за да съгласуват обща позиция относно преговорните насоки по Брекзит, както и по други предизвикателства, пред които ЕС се изправя, като подготовка за предстоящия по-късно днес Европейски съвет в Брюксел.
Те застанаха зад позицията, че на първо място следва да се защитят правата на 3-те милиона граждани на ЕС, които в момента живеят във Великобритания, както и на повечето от милион британци, установили се в държави от ЕС.
Президентът на ПЕС Сергей Станишев заяви: „По време на преговорите за Брекзит, нашият основен дълг е да останем обединени и да работим за постигане на споразумение за защита на интересите на европейците, в това число и на българските граждани, които в момента работят и учат във Великобритания”.
Лидерите от ПЕС ще настояват за подход на две фази, като на първия етап да се постигне договорка за правата на гражданите и финансовите ангажименти на двете страни, а едва след това да се пристъпи към уреждане на бъдещите взаимоотношения с Великобритания. Те трябва бъдат основани не само на търговско сътрудничество, но също така насочени към ключови области като външната политика и борбата срещу тероризма.
„Най-важното за нас е прогрес по нашите приоритетни области – защита на правата на гражданите и постигане на съгласие относно правните и финансови ангажименти, за да сме сигурни, че Великобритания ще продължи да изпълнява своите задължения”, отбеляза още Станишев. Той допълни, че несигурността по тези въпроси вече оказва негативно влияние върху икономиките на ЕС и Обединеното кралство. „Изразяваме подкрепа за продължаване на разговорите относно бъдещите отношения между ЕС и Великобритания, едва след като тези неотложни въпроси бъдат разрешени”, заключи президентът на ПЕС.
В срещата участие взеха и: Франсоа Оланд, президент на Франция; Стефан Льовен, министър-председател на Швеция; Паоло Джентилиони, министър-председател на Италия; Джоузеф Мускат, министър-председател на Малта; Антонио Коста, министър-председател на Португалия; Алексис Ципрас, министър-председател на Гърция, Федерика Могерини, Върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност; Франс Тимерманс, първи заместник-председател на ЕК; Марош Шевчович, заместник-председател на ЕК, отговарящ по въпросите на Енергийния съюз и други.