ПИК TV! Полицаи от СДВР с последна информация за борбата им с "локалите" (ВИДЕО)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служители на Столичната дирекция на вътрешните работи разкриват пред ПИК TV успяват ли да овладеят ситуацията с т.нар. "локали" в София. В студиото при Соня Колтуклиева са Ваня Цонкова от Детския сектор и Стефан Попов от 8-и сектор на СДВР.
Трябва да внесем успокоение сред обществото. Има психоза сега. Понятието "локали" се роди в социалните медии след случая на метростанция "Горна баня". Имало го е това като явление и преди. Това са добре облечени деца, не са определено агресивни и реално не тръгват да правят престъпление, но поведението им рефлектира върху деца и възрастни. Тези случаи са приоритет, коментира Стефан Попов от 8-и сектор на СДВР.
Децата в тази възраст търсят своята идентичност и среда. Тук намират нещото, което не намират в училище и семейната среда, а и да се похвалят след това в мрежата. Търсят утвърждаване, затова с тях трябва да работят всичко органи. Трябва да разберат, че могат да си нанесат само негативи, каза Ваня Цонкова.
В моловете се създаде организация да се противодейства, засилено беше охранителното присъствие и това на МВР. С топлото време тези деца са на улицата, коментира Цонкова.
И към момента има ежедневни полицейски операции, завеждат се в полицейските стаи, мерките обаче не ги налага полицията. Провеждат се беседи с родителите. В закона сега има 13 мерки, рядко се стига да преместване във възпитателни училища. Има и деца с прояви, граничещи с престъпленията, обясни Цонкова.
Чувството за безнаказаност е водещо сред тези деца. В редица случаи тези деца са изоставени като възпитание. Сблъсквали сме се със случаи, в които родителите пречат, каза Попов.
Любомир Богданов от екипа на кмета Васил Терзиев толерира поведението на локалите, защото те пазели квартала от непознати, заяви зрителят Владимир Димитров при включване в ефира.
От МВР се ангажираха да проверят сигнала.
Нямаме сигнали локалите да са употребявани в политически акции, но родителите трябва да са по-ангажирани с децата си, от тях може да получим информация, ако някой поръчва децата им, казаха полицаите.
Палитрата е пъстра, престъпленията от деца от заможни семейства и от семейства с проблеми са по-често активните, има и подражатели, обобщиха от МВР, като алтернативата са много организирани спортни програми. Трябват видими места за забавления.