BG EN

ПИК TV: Уникална чернодробна трансплантация на 2-месечно бебе в София

ПИК TV

ПИК TV: Уникална чернодробна трансплантация на 2-месечно бебе в София

9849
на 01.06.2015
ПИК TV: Уникална чернодробна трансплантация на 2-месечно бебе в София
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Двумесечният Виктор, който е най-малкият пациент досега на болница "Лозенец", посрещна министър и медии на 1 юни след успешната чернодробна трансплантация.

препоръчано

Детето получава половината черен дроб на своя баща Венцислав и излиза от чернодробна кома, причинена от хепатит В, благодарение на сложна трансплантация, извършена в Университетска болница "Лозенец". Предстоят още няколко изследвания, след което Виктор ще бъде изписан.

Трансплантацията на черен дроб на толкова малко дете е изключително предизвикателство и е голям успех за българската медицина. Тя е извършена от проф. Любомир Спасов и неговия екип, а за да поздрави лично екипа днес в болницата заедно с родителите на детето беше и министърът на здравеопазването Петър Москов. "В световен мащаб само няколко са такива трансплантации на такава крехка възраст. Това е поредица от усилията на много болнични екипи - в Златоград, в Смолян, в Пловдив и сега в нашата болница", сподели проф. Спасов.

свързани новини

От своя министър Москов обяви, че този случай опредметява това, за което говори от няколко месеца - да има пълноценно комплексно решение до излекуването. Същевременно обаче самите родители споделиха малко по-късно, че в болницата в Пловдив не са им дали никакви шансове детето да оцелее и дори са им съобщили, че няма да доживее до вечерта.

"Това е постижение не на софийското или на българското здравеопазване. Това е световен еталон - няколко са такива операциите в световен мащаб. Няма по-добър подарък за тези родители по случай 1 юни. Това е подарък, който българските лекари и българското здравеопазване направиха на това семейство", каза Москов.

Бащата на Виктор дарява половината си черен дроб, за да бъде извършена трансплантацията, каза проф. Спасов. Самата трансплантация - взимането на черния дроб и трансплантирането му на детето е отнела около 17 часа. "Това е много тежък труд. Представете си една телефонна централа с безброй връзки, която да разделите на две и връзките да продължават да свързват правилно. Това изисква много работа, много е трудоемко. Това е първата част, а втората е самата трансплантация. Поради възрастта му се наложи поетапно трансплантиране - първо беше трансплантацията, но нямаше как да бъде затворена коремната стена. Нея я затворих преди 1 седмица и това беше втората операция, която детето претърпя, за да бъде изписано днес", обясни той.

Детето е докарано в болницата в кома, но след трансплантацията черният дроб проработва почти веднага, сподели проф. Спасов. Детето е в много тежко състояние, когато пристигна в УБ "Лозенец". Кърви отвсякъде и са необходими няколко дни за подготовка преди операцията. Тежък е и следоперативния период, появява се инфекция, но лекарите успяват да се справят.

"Това са българските лекари - правят това, което голяма част от колегите им в чужбина не могат", каза Москов в противовес на твърденията, че българските лекари били "лоши и не знам какви още". Проблемът, с който се сблъскват пациентите не е качеството на българските лекари, а организацията на система и условията, които ги принуждават да не работят на базата на това, което могат, каза Москов.

Двумесечният Виктор, който Москов нарече "победител" заради името и успеха на трансплантацията е бил опериран по национална програма за трансплантация и операцията е била безплатна за неговите родители. Те разказаха, че в началото детето загубва апетит, а на 3 април повръща за първи път. На следващия ден влиза в болницата в Смолян, на 6 април - в Пловдив, а на 11 вечерта - в София. На 6 април в Пловдив лекарите им съобщават, че "до вечерта детето умира". В София също са откровени за сложността на ситуацията, но и отношението е съвсем различно, призна майката на детето. В София лекарите им дават 10% шанс, които са напълно достатъчни за родителите, за да се подложи бащата на операция и да стане донор. Докато бащата е в София, за да направи изследвания дали може да бъде донор, лекарите в Пловдив съобщават на майката, че детето умира и няма да доживее трансплантацията. Тогава бащата започва да търси контакти и начин да вкара детето в УБ "Лозенец". Помага и кметът на Златоград, който успява да направи връзка с болницата в София.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната неделя на годината: Делови успехи за Овена и Близнаците, Телците да си измият чиниите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната неделя на годината: Делови успехи за Овена и Близнаците, Телците да си измият чиниите
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Доц. Борислав Цеков за 2024 г.: Провалът на Промяната и историческият триумф на Тръмп (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Доц. Борислав Цеков за 2024 г.: Провалът на "Промяната" и историческият триумф на Тръмп (ВИДЕО)
ново
Днес: 50
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК