ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пламен Димитров е президент на Конфедерацията на независимите синдикати - КНСБ. Бил е областен профсъюзен координатор за Варна. По професия е корабен инженер, дълги години е работил в Българския морски флот.
- Тристранният съвет най-сетне се събра след прекъсване от 7 години. Оптимист ли сте след заседанието му, г-н Димитров?
- Не. Съмнявам се, че главите на хората от финансовото министерство са побрали цялата тревожност на днешния ден в държавата. Те просто не разбират, че обществото ни всеки момент ще се взриви.
- Но народните протести заглъхнаха.
- Нищо подобно, който ги подценява много бърка! Огънят тлее и малко му трябва отново да се разгори. Заради безумния грабеж, на който държавата подложи българина не само при правителството на Бойко Борисов, но през всичките 23 години на прехода. Наричам ги години на политическа непочтеност от страна на държавата към народа. Разходите бяха свивани, хората мачкани и унижавани. Докато се стигна дотам, че те излязоха на улицата и дори започнаха масово да се самозапалват.... Кога сме виждали подобна трагедия?
- Преди повече от 2 години КНСБ предупреди, че ще се стигне до нея.
- И какво от това? Тогавашният премиер Бойко Борисов се направи на заинтересован от нашите прогнози, уж съчувствал на народа. Дори бил трогнат от синдикатите, които се грижели за хала на държавата. Само че твърдо стоял зад министър Симеон Дянков, защото той пазел стабилността й.
- Дянков ли беше най-големият враг на синдикатите?
- Този Дянков ще влезе в историята като злият гений на България. Той направи всичко възможно хората да не получат това, което им се полага. Замрази доходите им повече от 3 години, за да се докарваме пред ЕС и напразно да се свиваме като просяци в чакалнята на Еврозоната. Ние – най-бедната държава, с най-бедните пенсионери, с най-гладните безработни... Пак същият Дянков се опита да игнорира колективното договяряне в държавните фирми, забрани събирането на членски внос по ведомост. Повлия негативно върху оценката на хората за синдикатите, на стабилността на структурите им.
- Какво направи и какво не направи КНСБ в тежката ситуация на кризата, г-н Димитров?
- Признавам, че не успяхме да предотвратим провалите на правителството на Борисов. То не ни послуша да увеличи доходите, което беше напълно възможно. А тръгна по грешна пътека. След като ги замрази, не плати стотици милиони на фирмите, на които държавата беше длъжник. Те пък не платиха заплатите на работниците си и се завъртя жестокият кръг на икономическите и социални проблеми. Този кръг и сега се върти. Плаши ме това, че хората вече са уморени, в момента те не виждат светлина отникъде. Не могат да разчитат и на парламент и законодателна инициатива. Мизерията става още по-страшна.
- Излиза, че няма никакъв изход?
- Има изход. Ние предлагаме оптимален пакет от социални мерки, които временно ще спасят положението. Накратко: ясно е, че нови пари няма откъде да дойдат. Затова пък може спешно да се преструктурират разходите на държавата – капиталовите, харчовете за издръжки, лихвените разходи и да се направи икономия от вноските в общия бюджет на ЕС. С парите да се подпомогнат най-бедните слоеве на населението. Примерно, еднократно да се дадат по 56 лв. върху помощите за отопление, да се разкрият 25 000 временни работни места, да се увеличат майчинските и да се дават на възрастните с пенсии под 200 лева месечно по 20 лева отгоре...
- Май нашите майки и бащи се разминаха с добавките за Великден?
- Още не е решено, но натам отиват работите.
- Все пак лесно се правят предложения, г-н Димитров, но откъде да се намерят пари?
- Преди да изложи предложенията си КНСБ се консултира с 10 икономисти, които не се явяват всеки ден по телевизиите. Но пък са много опитни и умни, с голям управленчески опит. Те изготвиха сметки, според които напълно възможно е да се изцеди бюджета и без трудности да се намерят поне 350 млн. лева. Само че трябва да се сложи край на пръскането на средства. Какво беше това преди разпускането на парламента да се купуват 20 луксозни коли за депутатите? Защо беше нужно да се хвърлят на вятъра над 1,5 млн лева за яловия референдум за Белене. И още, и още...
- Няма ли да се качи още малко минималната заплата?
- Напълно реално е тя да стане 330 лева. И хич да не скачат ядосано работодателите и да заблуждават, че това щяло да остави без препитание още хора. Не е вярно и ние можем да го докажем! Хората останаха без работа заради фалита на фирмите, заради държавния рекет към тях и защото секнаха поръчките за производствата.
- Поне пенсиите ще се повишат другия месец.
- Това също е една от фалшивите заблуди, които ни завеща правителството на Борисов.Защото инфлацията отдавна изяде увеличението им. Според експертите на КНСБ през последните 4 години тя е била 14 процента. А пенсиите ще се качат с малко над 9 на сто. За някои възрастни - дори едва с 2 процента. Все пак добър знак е, че тристранката започна да работи. Спецална експертна работна група ще обсъди не само предложенията на правителството, но и на социалните партньори. И ще подготвя конкретни решения.
- Българинът обаче знае, че като се заговори за „работна група”, обикновено не се стига до никъде?
- Иска ми се този път да не е така, защото ножът вече опря в кокъла. Споменатата група ще работи всеки ден! Но според мен компромисните мерки за заздравяване на държавата, които ще бъдат взети, няма да удовлетворят очакванията на хората. Те вече са напълно отчаяни от безизходицата, в която ги тласна държавата. Мисля, че следващото правителство, каквото и да е то, задължително ще бъде принудено да вземе устойчиви решения за нова политика по доходите. Иначе това ново правителство – ако изобщо бъде сформирано такова, е загубено. Просто няма да издържи много...