ГОРЕЩО
САПУНКА ПРЕД ЦЕЦКА: Оклюмал и уморен Денков се напъна да замаже финансовия позор на Асен Василев. Ето защо Академикът се ядоса на ген. Атанасов
ГОРЕЩА ТЕМА: Нашите служби прихванали Невзоров още на границата - ескортирали го до София и до Варна, за да даде показания
ИЗВЪНРЕДНО от прокуратурата: Ето какво се случва с разследванията за строежа на магистрала "Хемус"
ТАКА СТОЯТ НЕЩАТА! Радев: След 13 пакета военна подкрепа България достигна предела си за помощ за Украйна
Радев отрече кабинетът да замразява минималната работна заплата до 2028 г.
Соломон Паси зове да правим по три деца - като президента
Демографският проблем ще е номер едно за България през 2021 г. Това каза президентът Росен Плевнелиев на лекция на тема национална сигурност пред Атлантическия клуб в столичния хотел „Шератон”. Държавният глава определи четири нови най-важни приоритета, по които страната трябва да работи. Те са интеграция, технологии, ресурси и демография. Според него демографският проблем в момента не е толкова очевиден, но на „1 януари 2021 г.” той ще е най-належащ. Не бива да отлагаме решението за тогава, призова Плевнелиев. Той обаче не уточни кой аспект е най-тревожен – дали нарастването дела на малцинствата, които са необразовани и лежат върху социалната система, или емиграцията и намаляването на населението като цяло. Плевнелиев все пак загатна, че трябва да се стимулира раждаемостта, както и да се работи в сферата на образованието, здравеопазването и регионалното развитие. Интересна негова теза е, че държавата трябва да започне да привлича високообразовани чужденци – имигранти, които да допринесат за развитието на нацията. Как ще стане това, след като от години върви точно обратният процес и български мозъци непрекъснато изтичат навън, не стана ясно. Домакинът на мероприятието Соломон Паси, който е президент на Атлантическия клуб, се пошегува, че населението трябва да последва примера на Росен Плевнелиев. „Той е баща на три деца”, поясни Паси и допълни: „Всеки трябва да се включи в демографията – кой с каквото може”. Президентът обясни и другите три важни приоритета. Под интеграция той разбирал споделяне на ресурси в НАТО, както и по-плътно приобщаване към ЕС. Едно е да си сам, а е друго да си в общност с високи ценности, обясни държавният глава. „Повече интеграция навън обаче означава и повече интеграция навътре”, каза многозначително Росен Плевнелиев. Приоритет „технологии” бил свързан със стимулиране на предприемачеството и таланта. За целта трябва да се заложи на клъстерни и индустриални политики, смята президентът. Той обяви за своя амбиция България да стане „регионален хъб” в сферата на комуникационните и информационните технологии. Плевнелиев за пореден път заяви, че електронното правителство му е „тотален приоритет”, но в това влизала и киберсигурността. Именно на тази тема догодина ще бъде свикан Консултативният съвет за национална сигурност, обеща държавният глава. Четвъртият новозаложен приоритет – ресурсите, обхващал водния, енергийния и хранителния сектор. Според Плевнелиев в тези сфери България има огромен потенциал за развитие.препоръчано


