ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пловдив пъстрее в момента от хилядите, може би милиони усукани червено-бели конци – не само в центъра, който се е превърнал в мартенски панаир, но и из целия град на оживени места се продават мартеници, предаде БГНЕС.
Тази година китайската манифактура видимо отстъпва на инициативността на десетки семейства, които цяла година са се приготвяли точно за този момент. Мнозина разчитат на него в кризата и впрягат в работилниците на Баба Марта всичките си близки.
Атанаска Георгиева е младо момиче, но и то е част от една подобна семейна работилница. Всяка вечер, разказва тя, като се приберат от работа, майка й и леля й се събират и започват работа. Момичето помага с каквото може, а сега е на сергията. Винаги, когато правим мартеници, си пускаме народна музика, казва то. Работим до два- три часа през нощта.
Един голям бял и червен щъркел краси щанда им и спира минувачи. Вместо обикновените усукани конци, те предлагат мартенски сувенири- според Атанаска, това е новата тенденция, а младите търсят и нещо различно. Друга жена, която също цяла година е работила мартеници, споделя , че хората обикновено купуват по 3-4 по-скъпи мартеници и поне 10- 15 по-евтини. Това потвърждава неотдавнашно британско проучване, според който около един човек обикновено има шест близки. Или поне донякъде. И най- бедният човек намира стотинки, за да върже мартеница, казва жената. Ето как една езическа традиция е оживяла векове и продължава да се развива. Един път като пожелание за здраве и щастие, друг път като източник на спасение в кризата.