ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
62% от българите са съгласни с приетите на първо четене промени в закона, според които ще сме задължени да застраховаме жилищата си. 50 на сто виждат с тази промяна възможност държавата да бъде облекчена в случаи на природни бедствия, при които загубите за бюджета са огромни, от една страна, а помощта, която достига до хората, е крайно недостатъчна, от друга, пише "Дартс нюз". 12% се аргументират с факта, че щом можем да застраховаме колата си всяка година, значи можем да направим същото и с домовете си.
На противоположното мнение са 32% от читателите ни. 20 на сто смятат, че застраховането трябва да е въпрос на личен избор, а не задължение. 12% се опасяват, че има хора, които не могат да си позволят таксата към застрахователите, независимо, че за други би могла да изглежда малка. Проблемът стои и за жилища, които имат повече от един собственик и на практика никой не иска да поеме отговорност за тях.
4% от анкетираните са на мнение, че ако всички жилища се застраховат, има вероятност застрахователните компании да намалят покритието на полиците и в крайна сметка т.нар. "задължителен пакет" да обхваща много малко рискове.
Българските граждани да бъдат задължени "да вземат мерки за предпазване на имуществото си от вреди и за ограничаване на вредите от бедствие", прие на първо четене от Народното събрание промени в Закона за защита при бедствия на 26 юни тази година. Поправките са внесени от вицепремиера Томислав Дончев и бяха приети с 90 гласа "за", 25 "против" и 10 "въздържал се". По време на дебатите се разразиха остри спорове между различните парламентарни групи.