ПОВОД ЗА ГОРДОСТ: Честваме обичана светица, неразривно свързана с историята на България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Св. преподобна Филотея Търновска (XII век) - преподобна Филотея се родила във византийския град Поливот (Южна Тракия). Тя била плод на продължителните молитви на своите бездетни родители.
Получила добро за тогавашното време образование и достигнала вече пълнолетие, тя била омъжена против волята си, но успяла да склони мъжа си да живеят целомъдрено. Подир известно време мъжът й умрял. Тогава тя се заселила на острова всред близкото езеро, където си построила килия и се подвизавала сама в пост, непрестанна молитва, всенощни бдения, сълзи и безмълвие.
За тази й ревност и любов Бог й дарувал благодатта на чудотворната молитва и мъдростта да поучава. При нея дохождали духовни лица и много народ да чуят нейните благочестиви съвети и да получат изцеление по нейните молитви.
От прекомерното въздържание тя съвсем отслабнала, предвидела своята смърт и се преставила на 7 декември (годината на смъртта и векът на живота й са неизвестни). Светите й мощи се оказали нетленни и извършвали множество чудеса.
В началото на ХIII век те били тържествено пренесени от Поливот в Търново през времето на българския цар Калоян. Тук те останали около 200 години. След падането на България под османско иго (1393 г.) ги взели сърбите, а от сърбите - румъните. Сега те се намират в град Арджеш.
Житието на преп. Филотея, което е запазено и досега, е съставено от св. Евтимий, патриарх Търновски. Пренасянето на мощите й от Търново във Видин описал съвременникът на Патриарх Евтимий - видинският митрополит Йоасаф.
2. Св. Амвросий Медиолански (ок. 334/40 — 397 г.)