ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подводен дрон, наречен HYDRIS, използва изкуствен интелект за изследване на коралови рифове. По-топлите океански води доведоха до избелване на Големия бариерен риф в Австралия. Сега с помощта на новата технология учените могат да правят редовни и точни изследвания, за да разберат по-добре въздействието на климатичните промени върху природата.
Мелани Олсън ръководи програмата Reef Works в Австралийския институт за морски науки. Тя разказа за Voice of America, че включването на роботиката в проучванията е изключително полезно, тъй като позволява да се достигне до по-големи дълбочини, а също така и до труднодостъпни райони, в които живеят хищници като акули, крокодили и други.
HYDRIS работи напълно самостоятелно и има обхват от повече от 8 километра за период от 3 часа. Той може да достигне дълбочина до 10 000 фута и да заснема видео с 4K камера с висока разделителна способност. Дронът има сонар, насочен напред, и навигация, задвижвана от изкуствен интелект.
Питър Бейкър е продуктовият мениджър на Advanced Navigation Subsea - компанията, която стои зад разработката. Той каза за VOA, че технологията помага за съставяне на 3D карти на рифовете и за изследване на въздействието на промяната на климата върху тях.