ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. ще бъде създаден специален Национален механизъм. Това реши правителството на днешното си заседание.
Политическата координация по Председателството ще се осъществява в рамките на съществуващия координационен механизъм по въпросите на ЕС, като Съветът по европейските въпроси (СЕВ) ще бъде отговорен за общата координация и ръководство на подготовката и провеждането на председателството през 2018 г. Ще бъдат създадени Национален щаб и Национален център по подготовката и провеждането на Председателството.
Тези две структури ще позволят подобряване на координация между политическата подготовката, бюджетното планиране, логистично-организационната и комуникационната дейност. Националният щаб ще осъществява методическото ръководство и контрол над Националния център. Негов ръководител ще е вицепремиерът Меглена Кунева в качеството й на национален координатор на подготовката на Председателството. Заместник-председател е министърът на външните работи.
Съставът на щаба до голяма степен обхваща ръководния състав на съществуващите тематични работни групи и подгрупи за подготовката на председателството. Целта е да се осигури последователност и приемственост по отношение на задачите и мерките, който се възлагат на Националния център. Националният щаб ще се отчита пред СЕВ, като по този начин се осъществява връзката между политическата и техническо-организационната подготовка.
Функциите на Националния център са свързани с актуализиране на членовете на екипа на Председателството и следене на тяхното обучение, бюджета за Председателството, провеждане на централизирани обществени поръчки, протокол, логистика и организация на събития, комуникационна и културна програма.
Има също така споделени функции с отделни министерства в зависимост от тематиката. През 2018 г. центърът се очаква да достигне до 50 щатни служители, като тази година те ще бъдат 15. Предвидено е след приключване на дейностите, свързани с Председателството, центърът да бъде закрит. До този момент подготовката се извършваше от четири тематични работни групи, които поставиха основите за изпълнението на най-важните дейности по отделните области на подготовка.
Те ще продължат да функционират още три месеца, за да може Центърът и останалите компетентни институции плавно да поемат изпълнението на задачите и мерките от тяхна компетентност. Промяната се налага предвид навлизането на подготовката за Председателството в активна фаза и необходимостта от оперативен екип, който да бъде ангажиран единствено с този процес. Това съответства и на обичайната практика в останалите държави-членки.