ПОДЗЕМНИ ВОЙНИ! Илия Павлов поръчал Ветко Арабаджиев - босът на "Мултигруп" и хотелиерът заедно слагат ръка на захарта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Туристическият бос Ветко Арабаджиев, който беше подгонен тези дни заради неплатени данъци и източване на ДДС в колосални размери, е бил агент на Държавна сигурност (ДС). Името му е обявено от комисията по досиетата покрай длъжниците към някогашната банка "Хиброс". Милионерът е съдружник във фирмата "Шугар енд моласес", която има непогасени кредити към трезора.
Арабаджиев е вербуван през юли 1989 г. от офицер на ДС в Пловдив. Като агент е използвал псевдоним Стефан. Любопитно е, че няма нищо отбелязано в графата "снемане от действащия оперативен отчет". Има обаче изрично уточнение, че Комисията разполага с данни в наличните документи, които "показват принадлежност на Арабаджиев към органите и след 10 ноември 1989 г.". Комисията го е обявила като Вълчо, както е истинското му име, а с какво точно е допринесъл като агент Стефан, е трудно да се каже, понеже са запазени само регистрационни картони.
Дружеството, покрай което лъсва връзката на бизнесмена с ДС, е свързано със захарния завод в Пловдив. Ветко Арабаджиев става негов собственик по време на масовата приватизация. В началото той е в комбина с покойния шеф на "Мултигруп" Илия Павлов. Причината е, че при старта на приватизацията Ветко нямал достатъчно пари, за да купи завода. Затова предложил на Илия Павлов да работят заедно. В началото двамата са били съдружници, като шефът на "Мултигруп" имал по-голям дял.
През 2001 година обаче, когато корпорацията е в слаби позиции заради натиска на правителството на Иван Костов, Арабаджиев атакува. Той закупува дяловете на Илия Павлов, но се носят слухове, че малко преди това срещу Ветко е имало атентат. Заради него той забегнал чак в Тайланд "на почивка" по никое време. После пък починал внезапно директорът на завода.
В крайна сметка след редица перипетии Ветко Арабаджиев станал пълновластен господар на захарта. Сега собствеността на пловдивския завод е оплетена с куп фирми, регистрирани в Англия, Кипър, Ирландия, Панама и др. Захарният бизнес обаче отдавна не заема най-големия дял в бизнес начинанията на Арабаджиев. Далеч по-мащабни са неговите инвестиции в туризма. Сред тях се отличава петзвездният хотел "Виктория палас" в Слънчев бряг, построен на мястото на бившия хотел "Грамада", който е приватизиран от милионера през 2002 година за смешните 3 млн. лева. В туристическия бранш изчисляват, че Арабаджиев е вторият най-голям собственик в морския туризъм.
Освен "Виктория палас" той приватизира през 1999 г. хотел "Чайка" в Слънчев бряг за 750 хиляди долара и го прави хотел 4 с четири звезди. Негов е също "Марица" в Пловдив, а освен това се записа и като бизнесмена, вдигнал първия петзвезден планински хотел в България - хотел "Пампорово". Владее още големи хотели в курорта "Елените", а в столицата управлява "Маринела", бившия "Кемпински-Зографски". Навремето, когато се е наричал "Витоша-Ню Отани" или просто "Японския", в него отсядат самият Карлос Чакала, а също и Мехмед Али Агджа и други терористи от "Сивите вълци". Неотдавна даде подслон на гостите на българското европредседателство, понеже е сред най-лъскавите в столицата.
Според столичен ежеседмичник преди няколко години туристическият бос инвестира над 30 милиона евро и купува два хотела в курортния град Хургада, една от туристическите перли на Египет. Хотелите на Арабаджиев се намират на брега на Червено море и сезонът там продължава през цялата година. Той купува хотелите от руски бизнесмен, който му е партньор и в други негови начинания. Надява се, че така ще разшири пакета от туристически обекти. Шефът на веригата "Виктория груп" дава още 4 милиона евро за разширение и ремонти на хотелската база. Успява да сключи изгодни договори с водещи туроператори, които му гарантират 100% заетост от октомври до май, когато е силният туристически сезон в Египет. Над 50 % от персонала в хотелите му са българи. Ветко тъкмо започна да развива бизнеса в Египет, но страната е залята от вълненията на т.нар "Арабска пролет" и туристите се разбягват. Според запознати хотелиерът понася сериозни загуби от екзотичната си инвестиция.
Разправиите на бизнесмена с данъчните сега не са първия скандал между него и НАП. Мнозина и до днес са убедени, че именно войната между него и олигарха Георги Гергов води до оставката на бившата шефка на НАП Мария Мургина преди години. Замерването с компромати между двамата още тогава вади на бял свят миризливи далавери с ДДС, които не могат да бъдат прикривани, а информацията стига и до Брюксел.
Иначе Гергов и Арабаджиев са кумци, но въпреки това се скарват жестоко. Затова през 2007 г. Арабаджиев и други туристически босове напускат браншовата организация на Гергов и така се нарояват няколко асоциации в този бизнес.
Разправиите между двамата имат и чисто битова страна. Някогашните приятели започват непрекъсната надпревара кой ще придобие повече обекти. Например Гергов и Арабаджиев са и големи почитатели на аристократичните коне. Легенди се разказват как всеки гледа да надмине другия в селекцията на чистокръвни породи.
Гергов е с мощни позиции в БСП, личен приятел е на Георги Първанов. Ветко Арабаджиев не отстъпва по блясък и връзки. На рождените му дни обикновено се изсипва цяло съзвездие, в което блестят бизнесменът Людмил Стойков, бившата депутатка Мария Капон, някогашният евродепутат Слави Бинев, бившият апелативен прокурор Росен Димов, а също и неизменните семейство Баневи. Пикът на огромния скандал между Гергов и Арабаджиев е покупката на Пловдивския панаир. Получава го Георги Гергов, а двамата бивши депутати Яне Янев и Димитър Абаджиев обявяват, че е направена "пладнешка приватизация". Твърди се, че техните действия и медийна активност в този момент са инспирирани и стимулирани от Ветко Арабаджиев. Но всичко това се случва само месец, след като в парламента постъпва сигнал, че Ветко се ползва с чадър от властта за афери с ДДС. Компроматът е анонимен, но мнозина подозират съграждани на хотелиерския бос. Копие от компромата е изпратено и до европейската служба за борба с измамите ОЛАФ. Така в рамките на един месец прокуратурата започва проверки срещу кумовете и бивши приятели Геров и Арабаджиев. Като шеф на НАП тогава Мария Мургина се оказва между чука и наковалнята.
От едната страна са полицаите, които лобират за определени фирми, от другата страна са Гергов и Арабаджиев. От години се знае, че далаверите с ДДС-то са част от партийното финансиране, така че всички предпочитат да мълчат. Разразява се войната между Гергов и Арабаджиев и някои тайни, за които всички се досещат, стават публични. Тогава обаче публично се заговаря за хотелиери, източващи ДДС по Черноморието.
Под кръстосания огън застават и двамата, а Брюксел е залят от сигнали от бивши ръководни кадри в НАП, които са уволнени по времето на Мургина. След това събитията са известни. На Мургина първо и бе отнет сертификатът за достъп до класифицирана информация, после я уволниха и съдиха. След няколко години съдебни дела тя беше оневинена.