ПОЗОРНА АПАТИЯ! Защо Би Ти Ви, Нова и БНТ проспаха скандала с бащата на президента Радев и блъснатия инвалид
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Странна апатия към едно от най-скандалните събития в държавата проявяват инак доста напористите тъй наречени национални телевизии, от които в други случаи останалите медии не могат да се вредят да зададат въпрос.
По случая с бащата на президента Румен Радев - Георги Радев, който е блъснал инвалид в Харманли и инцидентът е бил потулен, необяснимо тънаха дни наред в дълбоко мълчание. Макар да бяха информирани, че вътрешният министър Валентин Радев е предприел разследване на действията на полицията, укрили събитието дори от официалните сводки, и през ум не им мина да го попитат за разкритията му на пресконференцията в неделя по повод на трагедията с падналия автобус край Своге.
Единствено ПИК от всички български медии зададе важният въпрос за обстоятелствата около инцидента с Радев – имало ли е натиск, променян ли е протокола от полицаите, така че да оневини Георги Радев. Първи бяхме и на мястото на инцидента в Харманли, както и в Славяново (ВИЖТЕ В ОЩЕ ПО ТЕМАТА). Останалите медии подозрително мълчаха, сякаш инструктирани или наплашени да не се закачат с президентското семейство…
Да не говорим, че в началото проспаха и трагедията с катастрофиралия автобус и отново първо ПИК, както и в Харманли и Славяново същия ден, бе на мястото на събитието и съобщаваше за трагичната криза. Сред спящите скандално се оказа и добре обгрижваната и финансирана от бюджета държавна телевизия БНТ, която на мястото на инцидента часове наред изобщо не фигурираше. Едва след подробните разяснения, дадени от главния прокурор Сотир Цацаров, БНТ стопли, че май се налага да информира драгия зрител по-подробно за трагедията, заради която вече дори бе обявен национален траур.
Доколко адекватно реагира държавната телевизия на важните събития се видя и миналия четвъртък, когато лидерката на БНТ Корнелия Нинова свика извънредна пресконференция, на която обяви, че за доклад от френската лаборатория за чумата в Странджанско. На брифинга на Порожанов час по-късно БНТ изпрати ресорна репортерка различна от тази, която отразява БСП и която изобщо не беше в час за какво е говорила Нинова. Поради, което най-важният въпрос - има ли такъв доклад и къде е той, стъписа не само нея, но и други т.н. ресорни.
Това са пресни случаи за пълна неадекватност на медийните реакции на важни събития, но те са твърда тенденция в националните телевизии, които се чудят и маят защо им падат рейтингите. Няма как да не падат с костенурските им темпове на реакция, които са от края на миналия век. Така въпреки огромния им брой служители, модерна техника и милионни бюджети, се оказва, че ПИК е преди тях на мястото да събитието с видео и снимки и още по-важното – съобщава всичко без цензура, докато те се чудят чии интереси да не засегнат и мълчат скандално.
Наистина е странно на какво отгоре репортерите на тези телевизии градят космическото си самочувствие, след като поднасят на зрителите само огризки от новини и изявления, които в повечето случаи дори не са най-същественото от дадено събитие, и отдавна са излезли подборно и в пълнота в онлайн медиите.
А закъснялата им реакция по случая с бащата на Румен Радев направо е възмутителна, независимо с какво и как е мотивирана. Още повече, защото инак им дойде много отръки да снимат и излъчват президента от "Пирогов" в нощта след трагедията, но не и да го попитат, след като жали за загиналите и пострадалите от автобуса, дали не жали и за блъснатия от баща му инвалид и защо не е отишъл да види и него в болницата, а случаят се укрива. Но щом държавните органи на реда в Харманли са прикрили инцидента и променили факти, както заяви вътрешният министър, какво да очакваме от държавната и т.н. национални телевизии?
Всичко това се пише на тяхната будна гражданска и професионална съвест, но, за съжаление, се пише и на джоба на данъкоплатците, които издържат не само ламята за държавни пари БНТ, но и останалите главозамаяни национални телевизии с пари от държавни програми и еврофондове. Затова любителите на референдуми, които се подвизават в политиката и в медиите, не е зле да подложат на всенародно допитване въпроса дали гражданите искат да издържат с тези пари точно тези и точно такива медии. И дали не е време, освен под прозорците на Министерския съвет, да застанат и пред техните врати заради ощетеното им конституционно право да бъдат информирани за всичко, което засяга живота им и джоба им, включително и за деянията на медиите.
Защото на Славчо Трифонов може да му е по-драго да има по-малко депутати и всичките да се избират с абсолютен мажоритарен вот, но пък на хората може да им е драго да подходят по същия начин и към медиите и водещите в тях.
Срамота, колеги! Елате на себе си и си спомнете защо сте станали журналисти.