ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доверието е една от основите на стабилната и здравословна връзка. Животът обаче е непредсказуем и може да се окажем в ситуация, когато доверието ни е било изгубено, което е изключително болезнено. Как може да възродим изгубеното доверие във връзката си?
Нека бъдем честни – възраждането на изгубено доверие в едни отношения е трудно и до голяма степен зависи от тежестта на случилото се. Понякога е необходимо да се потърси помощ, за да може нараненият човек да превъзмогне своята травма. Много често хората се опитват да се справят сами с болката си и най-доброто, което получават е сякаш лепенка върху своята рана, но не и същинско адресиране на това, което са преживели.
При случила се изневяра и разрушено доверие, полезно би било човек да потърси помощ самостоятелно или пък да се посещава терапия за двойки. Друг вариант са тематични книги или пък слушане на подкасти за любовни отношения, съветва ни "Розали".
Какво е доверието?
В романтична връзка доверието представлява вярата, която имате, че вашият партньор е лоялен към вас. Вие може да разчитате на тях и се чувствате сигурни във всяка една ситуация. Не изпитвате ревност, защото знаете, че вашата половинка не би ви предала. Следователно доверието е едно от най-важните неща в една връзка.
Разбира се, в едни отношения разрушаването на доверие може да се случи не само след изневяра. Неспазването на обещания е една от другите ключови причини, поради които доверието в една връзка се губи. Доверието трябва да бъде взаимно и не може да се изисква, то се заслужава.
Как да възстановите доверието?
Изграждането или възраждането на доверие във връзката е двустранен процес. И двамата партньори трябва да имат желание да работят в тази посока. Ако единият партньор не е готов да се промени, шансът връзката да оцелее е минимален.
За човека, който е предал доверието на партньора си, е важно да осъзнае своята грешка. Както и да не се опитва да се оправдава, а да поеме отговорност за това, което е направил. Честността е изключително важна, защото тя прави мост между партньорите.
Друг ключов аспект за възраждане на доверието е, че в областта, в която единият човек се е провинил, трябва да вложи повече усилия, за да накара половинката си да се чувства отново сигурна. И не на последно място – този, който е нарушил доверието във връзката си, трябва да приеме, че изграждането наново на доверие може да отнеме време.
За наранения човек пък е важно да се изправи лице в лице със своите чувства, а да не се опитва да ги потиска. Единственият начин някой да се освободи от негативните си емоции, е като се запознае с тях и остави те да преминат през него. Ако реши да остане с партньора си, макар той да е предал доверието му, трябва да даде прошка. Прощаването не означава, че човек трябва да забрави случилото се.
Прошката обаче е необходима, ако двойката иска да опита да запази връзката си. Разбира се, това не е толкова лесно и едва ли ще стане за няколко дни, но все пак е важно да се случи. Нараненият човек не бива да прави грешката и да обвинява себе си, защото всеки от нас отговаря напълно за своите действия. Дори в двойката да има проблеми, те трябва да се обсъждат от партньорите, а не да се бяга от неудобството чрез изневери.