Политологът Димитър Ганев: БСП можеха да се върнат в НС като победители, а сега ще го направят като пораженци
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Позицията на ДПС до голяма степен е консистентна през последната една година. Всъщност в началото на този кабинети ДПС атакуваше пряко само "Обединени патриоти". Преди 7-8 месеца започна да говори за провал на цялото управление. В този смисъл декларацията е повторение на старо твърдение. По-скоро важен е моментът, в който тя излиза. Точно в момента, в който започна да се говори за скрита коалиция между ДПС и ГЕРБ. Така Движението реши да се дистанцира. Това е защитен механизъм. Това заяви в ефира на Канал 3 политологът от агенция "Тренд" Димитър Ганев по повод вчерашната декларация на ДПС за управлението.
"Имиджова щета недвусмислено ще има. За БСП и ГЕРБ. За ДПС обаче ще има положителен знак. В случая, тъй като ДПС се е справило с вътрешните опоненти на своето поле и ще получи вероятно около 20 000-30 000 гласа допълнително от Република Турция. Обяснението е ясно. ДПС има много силна мобилизациона структура по места. Това е една машина. В голяма степен ГЕРБ дублираха тази машина. ДПС разполага с 300-350 хиляди гласа. Тя може да ги изкара на всички избори. И когато има по-слаба избирателна активност, тяхната тежест се повишава. Тежестта им на евроизборите ще е около 14-15 процента, а на последните парламентарни избори бе около 10%”, коментира Ганев.
Относно напускането на парламента от страна на БСП той застъпи идеята, че това ще им донесе негативи.
"БСП с основание атакува Изборния кодекс. Но когато си получил признанието, че си прав, тогава беше момента Корнелия Нинова и партията ѝ да се върнат триумфално. Да обявят колко е силна опозицията. Нинова обаче реши да продължи да радикализира ситуацията и попада в собствения си капан. Кажете ми как отново ще намерят входа на Народното събрание. Те можеха да се върнат като победители, а сега ще се върнат като пораженци", коментира Ганев.
Дали обаче скандалът с преференциите ще се отрази и на ГЕРБ.
"Ние до голяма степен сме в перманентен скандал. Има ерозия, но това не се отразява на електоралните нагласи. Разликата още е от 1-2 процента. Дори и много по-големи скандали от този не се отразиха. В една предизборна кампания има такива скандали и аз не смятам, че промените в Изборния кодекс ще окажат влияние за евроизборите", каза Ганев.
"Социалните проблеми са тези, които се отразяват много повече, а не тези на политическия елит", поясни Ганев, като визира, че ГЕРБ е загубил от повишаването на данъците, цените на горивата и т.н. За пример, че социалният проблем е най-важният за хората той изтъкна и факта, че омбудсманът Мая Манолова е човекът с най-висок рейтинг в държавата.
В тази връзка Ганев коментира и евентуална кандидатура на Манолова за кмет на София. Според него има много време дотогава, а и този рейтинг, по думите му, няма да бъде същия, когато се излезе на полето за партийна надпревара. Той не се нае с прогноза какво ще се случи, ако тя наистина се кандидатира за кмет, но бе категоричен, че ако това стане, то ще се стигне до балотаж с Йорданка Фандъкова.
Относно възможността за бъдещ проект на президента Румен Радев, който евентуално да си съперничи с подобен на Мая Манолова и изобщо за нов политически субект, Ганев изрази скептицизъм.
"В оценката за работа на президентската институция ясно се вижда, че ако Румен Радев е стоял над 60% допреди една година, от една година има постепенна ерозия в неговата подкрепа. Не трябва да ни учудва, защото в този сблъсък с управляващите, симпатизантите на ГЕРБ оттеглят подкрепата си за него. Не е така обаче при Мая Манолова", каза още политологът.
"Нямат никакъв шанс, ако "Патриотите" се явят поотделно на евроизборите. Но не знам как ще завърши този латиноамерикански сериал. Може да се явят и заедно”, обяви Димитър Ганев относно раздорите при "Обединени патриоти” и възможността да се явят поотделно на европейските избори