BG EN

Политологът Първан Симеонов определи победата на Макрон във Франция като добра за България

ГОРЕЩО
Политика

Политологът Първан Симеонов определи победата на Макрон във Франция като добра за България

8145
на 08.05.2017
Политологът Първан Симеонов определи победата на Макрон във Франция като добра за България
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Победата на Еманюел Макрон на президентските избори във Франция е положителна за България, тъй като страната ни е една от най-еврооптимистичните в ЕС. Това каза пред „Фокус“ политологът Първан Симеонов във връзка с резултатите от президентските избори във Франция.

препоръчано

Той отчете, че тук европейският оптимизъм е подложен на преосмисляне в последните месеци и години.

„Все пак България остава една от страните, която отбелязва ползи във връзка с членството си в ЕС, затова и страната ни трябва да се радва от случващото се, защото то потвърждава европейската перспектива. В същото време трябва да си даваме сметка, че голяма част от европейските общества ще стават все по-чувствителни на тема достъп до своята социална система и пазара на труда. България трябва да си дава ясна сметка, че Европа наистина потегля на повече скорости и ние очевидно не сме в първата. Това може да е проблем за нас“, коментира политологът.

Според него трябва да си даваме сметка, че политическите процеси в нашата част от света стават все по-турбулентни, средата става все по-непредвидима.

„Това означава нови предизвикателства, в които страната ни има две опции – или да се снишава и държи провинциално, балансирайки и надявайки се бурята да се разминава всеки път, или страната ни трябва да покаже силно лидерство, визионерство, доколкото е възможно, за да се позиционира в новите геополитически реалности в изгода на своя народ“, коментира Първан Симеонов.

Според него новите процеси в Европа като цяло, са предизвикателства, които за момента България приема плахо, боязливо. По думите му страната ни се опитва да балансира, да бъде добре с всички. „Не съм сигурен, че тази политика ще може продължи кой знае колко дълго. Струва ми се, че ще дойде време за по-активна и в по-истински смисъл политическа позиция на страната“, допълни политологът.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 11 юли - Близнаците да не взимат прибързани решения, Скорпионите да не разчитат на чудеса, а само на себе си САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 11 юли - Близнаците да не взимат прибързани решения, Скорпионите да не разчитат на чудеса, а само на себе си
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Шефът на Галъп Петко Петков: ППДБ са пред разпад, крепи ги само... (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Шефът на "Галъп" Петко Петков: ППДБ са пред разпад, крепи ги само... (ВИДЕО)
ново
Днес: 47
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК