ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турската полиция щурмува днес редакциите на опозиционни медии в Истанбул в рамките на кампания срещу компании, свързани с базирания в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, враг на президента Реджеп Тайип Ердоган, предаде Ройтерс, позовавайки се на излъчени на живо кадри.
Пред редакциите на телевизиите Каналтюрк и Бугюн ТВ в Истанбул се стигна до сблъсъци. Полицията използва водни струи, за да разпръсне към 500 демонстранти, събрали се пред медиите, предаде БТА.
"Свободните медии не може да бъдат накарани да замълчат", скандираха демонстрантите при пристигането на полицията, която трябваше да осигури свободното влизане в медиите на новите управници.
Медийните групи са собственост на холдинга Коза Ипек, който е свързан с Гюлен. Властите вчера поеха управлението на 22 компании, собственост на Коза Ипек.
Това е "преврат" срещу опозицията, срещу медиите, срещу съществуващата конституция, срещу свободата на стопанските инициативи, заяви днес Абдюлхамит Билиджи, главен редактор на свързания с Гюлен в. "Заман".
Превратите не се извършват само с танкове и от генерали. Сега ставаме свидетели на друг преврат, извършван под "цивилен чадър". Това няма да е приемливо за турския народ и за чуждестранните приятели на Турция, каза Билиджи пред телевизия Ройтерс.
В Турция, която е страна-членка на НАТО, в неделя ще се състоят предсрочни парламентарни избори. Новите избори ще бъдат произведени на фона на възобновените сблъсъци между турските сили за сигурност и кюрдските бунтовници и действията, предприемани срещу групировката "Ислямска държава", за която се смята, че стои зад най-кървавия атентат в историята на Турция, извършен този месец в Анкара.
Увеличаващото се насилие в Турция обаче не отказа президента Ердоган от борбата му срещу ислямския проповедник Гюлен, отбелязва Ройтерс.
Агенцията цитира депутат от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), който снощи заяви, че властите са планирали да вземат мерки срещу още опозиционни медии, включително срещу националистическия вестник "Сьозджю".
Вестник "Сьозджю" ни обижда всеки ден, каза пред телевизия А Хабер депутатът Айдън Юнал, който е бивш съветник на Ердоган.
Върху Турция се оказва голям натиск. Ако кажем нещо, светът ни обвинява във влизане в конфликт с пресата, така че в момента не сме в изгодна позиция. След 1 ноември обаче ще си оправим сметките с всички тях, добави Юнал.
Правозащитни организации изразиха безпокойство заради действията на полицията срещу опозиционните медии преди наближаващите след броени дни избори.
Поемането на контрола над Коза Ипек от правителството разклаща основите на прозрачността на парламентарните избори на 1 ноември, каза Робърт Херман от неправителствената организация "Фрийдъм хаус".
Ердоган води кампания срещу последователите на Гюлен, някогашен негов съюзник, след като полицаи и прокурори, смятани за близки до проповедника, започнаха разследване за корупция спрямо близкото обкръжение на Ердоган през 2013 г.
Прокурор изисква присъда затвор до 34 години за Гюлен по подозрения, че е ръководил "паралелна" структура в държавните институции, която се е опитала да свали Ердоган от власт.
Много известни журналисти, които са работили за свързани с Гюлен вестници и телевизии, са били задържани.