ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
2 милиарда лева за 15 години е похарчила държавата за намиране на работа и програми за преквалификация на безработни. Това обаче са под 5% от инвестициите в човешки капитал, направени общо за този период, информира Би Ти Ви.
В половината случаи хората, попаднали в програми за безработица са си намерили трайно работа. Най-голям ефект има при младите до 29 години, хората с висше образование и при жените, които по-лесно се интегрират на пазара на труда от мъжете.
Обратно - парите не са стигнали главно за лицата с увреждания и тези без образование и квалификация.
Най-голям ефект и трайна заетост програмите имат в Благоевград и Русе, а най-лоши са резултатите в Габрово и Видин.
Анализът на социалното министерство показва, че усилията трябва да се насочат към намиране на работа именно в частния сектор, а не в държавната администрация.
"При частните работодатели, когато едно лице участва в програми, например на стаж, то много по-лесно супява да остане на работа. Докато, когато е в държавната администрация доста трудно става, защото за него трябва да се разкрие специално работно място", посочи авторът на изследването Атанас Атанасов.
"Усилия и пари е имало, но не са били достатъчни да се финансират лицата с увреждания и лицата без квалификация", каза на свой ред доц. Ралица Ганева от Софийския университет.