Полша и Чехия също не искат да пробват късмета с обявяване на "Хизбулла" за терористи
България намери съюзници в ЕС срещу това да се бърза с внасянето им в черния списък
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Полша и Чехия по време на дискусии в Брюксел по-рано този месец са изразили „резервираност” относно обявяването на ливанското шиитско движение „Хизбулла” за терористична организация, разкрива израелският вестник The Jerusalem Post („Джерусалем пост”).
Позициите са били изразени на 4 юни по време на среща за обсъждане на отговора на Европа на твърденията, че „Хизбулла” стои зад бомбения атентат в летището Сарафово, в Бургас.
Източникът на израелското издание съобщи, че българският представител е заявил, че връзката между „Хизбулла” и атаката е „слаба”, с което София "явно се отдръпва от позицията си от февруари".
Предишното правителство на Бойко Борисов чрез ресорния министър на вътрешните работи Цветан Цветанов обяви, че ливанската групировка стои зад атаката в Бургас, при която загинаха петима израелски туристи и един български гражданин, припомня изданието.
Наскоро и новоназначеният министър на външните работи Кристиан Вигенин съобщи, че според България няма да достатъчно доказателства срещу "Хизбулла" - по този начин медиите по света разкриха първата държава, която е срещу обявяването на групировката за терористи чрез внасяне в черния списък на ЕС.
Една от причините за тази предпазливост в изказванията е опасността България да не бъде вкарана в конфликт с ливанската групировка, която в момента воюва в Сирия на страна на президента Башар Асад. Варшава и Прага пък очевидно не искат също да си създават врагове в лицето на "Хизбулла", разполагаща с ресурс за терористични атаки в Близкия изток и по света. A и двете държави имат голяма доза евроскептицизъм - контролиращите донякъде националната сигурност президенти на Полша Бронислав Коморовски и на Чехия - Милош Земан имат репутация на проруски политици. Както междувпрочем и премиерът на Пламен Орешарски. А Москва засега подкрепя Дамаск Техеран и Бейрут в техните действия срещу НАТО и Израел в Близкия изток.
Предстои въпросът, предложен от Лондон за гласуване, да бъде решен на едно от заседанията на европейските министри по външни работи до края на юни.