ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Генерал Войчех Ярузелски – ключова фигура в историята на Студената война, който въведе военно положение в Полша през 1981 година, и генерал Чеслав Кишчак ще бъдат лишени посмъртно от военните си чинове, съобщи министерството на отбраната във Варшава.
„Предприемаме законови стъпки, за да лишим Ярузелски и Кишчак от войнските им звания”, каза военният министър Антони Мачеревич.
„Престъпници, които носят отговорност за военни действия срещу собствения им народ не заслужават тези звания”, посочи Мачеревич.
Двамата генерали са инициатори на указа за въвеждането на военно положение на 13 декември 1981 година, което трябваше да противостои на заплашващата режима вълна от стачки и протести, водени от свободния профсъюз „Солидарност”. Историците смятат събитието за повратна точка в Студената война, защото то отприщва обществени протести срещу управляващите и привлича вниманието на западния свят върху комунистическата хватка, в която е цяла Източна Европа.
За да бъдат Ярузелски и Кишчак лишени от войнски звания, трябва да бъде променен законът за военната служба. Очаква се промяната да бъде одобрена безпроблемно от парламента, в който мнозинство има консервативната популистка партия „Право и справедливост”. Ярузелски почина през 2014 година на 90-годишна възраст, а Кишчак, който през 1981 година е бил вътрешен министър, почина миналата година, също на 90-годишна възраст. Военното положение в Полша беше въведено от Военния съвет за национално спасение начело с Ярузелски, който по онова време беше и министър-председател, на фона на масови протести, организирани от „Солидарност”.
Продължило до 22 юли 1983 година, военното положение беше период, през който хиляди бяха арестувани и съдени, а деветима стачкуващи миньори от Катовице бяха убити от милиционери. Впоследствие Ярузелски и Кишчак се отказаха от властта съгласно договореностите със „Солидарност”, постигнати на т.нар. кръгла маса през април 1989 година – събитие, което задейства падането на комунистическите режими в цяла Източна Европа през същата година. На Запад Ярузелски беше хулен, а тогавашният американски министър на отбраната Каспър Уайнбъргър го наричаше „руски генерал в полска униформа”. По-късно Ярузелски изтъкваше, че е бил принуден да въведе военно положение, за да предотврати съветско нахлуване по подобие на онова през Пражката пролет на 1968 година.