Поредна гавра по Черноморието! Олигархът Николай Банев превърна в клоака морето и брега на „Каваците”
Не е ясно изобщо къде ползват тоалетна и баня стотиците дивокъмпингуващи в района, резервоарът с отпадни води прелива и е чудо, че не е пламнала епидемия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Националната асоциация „Българско Черноморие“ /НАБЧ/ иска от четири министерства да предприемат незабавни мерки срещу замърсяването и унищожаването на дюните в местността Каваците, причинени от нерегламентирани къмпингуващи. Това съобщиха от неправителствената организация за Флагман.Бг.
Извършена е проверка в района на защитената територия и са констатирани многобройни фрапиращи нарушения на забраните, целящи опазването на природната забележителност, описани в заповед № 2109/20.12.1984 г. на Комитета за опазване на природната среда към Министерски съвет.
Стотици паркирани коли, каравани, кемпери, както и палатки върху дюните разрушават природното богатство, въпреки че лагеруването е забранено, категорични са от асоциацията. Според тях по този начин да бъде унищожена съществена част от местообитанието на защитения вид растение – пясъчна лилия.
Диво къмпингуващите оставят след себе си тонове боклуци. Не е ясно къде ползват тоалетна и баня. Това е пряко свързано и с констатацията на РИОСВ-Бургас, че резервоарът за отпадни води на пречиствателна станция къмпинг „Каваците” е препълнен. Екоинспекцията установи още, че собственикът на пречиствателната станция „Хелио-Тур-С” АД Николай Банев не извозва до действаща пречиствателна станция отпадните води от собствения си резервоар, уточняват от асоциацията.
Съоръжението дори няма разрешително, не работи и няма екплоатационен персонал. Станцията представлява една голяма яма, която събира фекалните води от къмпинга. Това беше установено пък след проверка на Община Созопол.
От НАБЧ искат институциите да предприемат незабавни мерки срещу нарушителите. Те са изпратили отворено писмо до министрите на околната среда и водите, регионалното развитие и благустройството, на вътрешните работи, както до градоначалника на Созопол Панайот Рейзи и областния управител на Бургас Вълчо Чолаков. С него НАБЧ настоява да разпоредят създаването на междуведомствена група, която да отстрани нарушенията, като да наложи санкции, да постави предупредителни табели с действащите забрани, както и да почисти отпадъците и да възстанови средата.