ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нов рекорд за разстояние е поставен в странния свят на квантовата телепортация, пише Фокус, позовавайки се на Live Science.
При наскоро проведен експеримент квантовото състояние на светлинна частица се е преместило на 25 километра през оптична нишка. Това е най-далечната успешна квантова телепортация, постигана до момента. Напредъкът в квантовата телепортация може да доведе до създаване на по-бързи интернет връзки и по-добра комуникационна сигурност и е крачка напред в разработката на квантови компютри. Преди пет години учените бяха в състояние да телепортират квантова информация, каквато е посоката на въртене на една частица, и то на няколко метра. Сега те могат да излъчат тази информация на километри.
Квантовата телепортация няма да направи възможно пренасянето на човек от Ню Йорк в Лондон или пък на космически кораб като в научно-фантастичните филми. Физиците не могат да транспортират незабавно материя, а само информация. Това е възможно, благодарение на загадъчното свойство на квантовата механика, наречено вплитане. То се получава, когато две субатомни частици останат свързани, независимо колко далече са една от друга. Когато върху едната частица се окаже въздействие, това незабавно се отразява на другата.
Изследователи от Женевския университет, Националната космическа агенция на САЩ (NASA) и американския Национален институт за стандарти и технологии да счупили рекорда за разстояние на квантова телепортация, използвайки свръхбърз лазер, за произвеждат фотони. При вплитане на два фотона, учените са изпращали единия в оптичен кабел, а са съхранявали другия в кристал в края на кабела. След това учените са изстрелвали трета светлинна частица след фотона, пътуващ по кабела. При сблъсъка двете частици взаимно се унищожавали, но информацията за събитието се появявала в кристала, съдържащ втория вплетен фотон.