BG EN

ПО ГОРЕЩИ СЛЕДИ: Петима рускоговорещи хакери заподозрени за бомбената епидемия в училищата

ЧАС ПИК

ПО ГОРЕЩИ СЛЕДИ: Петима рускоговорещи хакери заподозрени за бомбената епидемия в училищата

1557
на 29.03.2023
ПО ГОРЕЩИ СЛЕДИ: Петима рускоговорещи хакери заподозрени за бомбената епидемия в училищата
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Петима рускоговорещи хакери са заподозрени до момента за лавината от фалшиви сигнали за бомби, които вдигнаха цяла България на крак.  Службите за сигурност  работят заедно с агенти от САЩ и Англия по локализиране на кибертерористите, пише в. "Телеграф".

препоръчано

Вътрешният министър Иван Демерджиев обяви, че най-вероятно това е хибридна атака, свързана с Русия. От своя страна от посолството на Москва у нас обявиха в профила си във Фейсбук: „Напълно осъждаме гнусните престъпни действия, насочени към сплашване на обществото чрез заплаха за подрастващото поколение. Категорично отхвърляме всякакви необосновани обвинения на страната ни в извършване на подобни информационни атаки. Разчитаме, че в резултат от разследването на сюжета компетентните органи на България ще дадат изчерпателни коментари по забележките за "руската следа".

Още в ранни зори вчера десетки училища в цялата страна получиха заплашителен мейл, в който се обявява, че има поставена бомба. УНСС също беше евакуиран. В повечето учебни заведения децата ще се върнат днес, но някои ще останат онлайн. Лавината от фалшиви сигнали предизвика и гнева на учители и родители, които обявиха, че не е ясно как се действа в подобни ситуации и кой решава дали децата да се върнат на чина след проверката или не. Часове по-късно Демерджиев се ангажира, че до няколко дни ще бъде изготвен нов протокол за действие при бомбени заплахи. Сега се действало по документ отпреди 23 години.

“Заплахите идват от имейли, регистрирани в мрежата на Google. Google е отговорност на американските служби и те трябва да установят откъде идват. Ние няма как да го установим на територията на България. Всички заплахи, които идват от ученици, мерки са се взимали за 24 часа, но този път не става дума за това", каза още Демерджиев.

Министърът на образованието Сашо Пенов пък коментира, че правото на преценка как да се действа при заплахи за взривни устройства в училищата е предоставено на директорите.

“Ние сме в непрекъснат контакт с МВР и мога да ви кажа, че такива интернет атаки в момента има в цяла Европа, включително и в Съединените американски щати”, допълни той.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 60
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК