ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите от правната комисия отхвърлиха проект на решение за свикване на извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) за разглеждане на политиката на Република България спрямо масовото преселение на бежанци и мигранти през границите на ЕС и България, внесен от председателят на ПГ на БСП лява България Михаил Миков, поради недопустимост.
Всички знаем, че Европа и ЕС са залети от бежанска вълна, в съседна Турция все още има около 2,5 милиона от тези хора, които са като дамоклев меч, който всеки един момент може да бъде насочен към ЕС и най-малко - една голяма част от тях трябва да минат през нашата територия, посочи депутатът от БСП лява България Чавдар Георгиев от името на вносителите.
Разбирате, че при тази обстановка държавата ни трябва да бъде подготвена и да има адекватна реакция, ако се случи това най-лошо развитие на събитията, продължи той. Предлагаме това решение, за да подтикнем президента да влезе в правомощията си и да свика Консултативния съвет, за да чуем каква е политиката на България по този въпрос и какво е финансово осигуряване за това, подчерта Георгиев. Консултативният съвет е съвещателен орган, но там могат да се изслушат аргументите за навременна и адекватна политика по въпроса за бежанците, добави той.
Моето и нашето убеждение е, че проектът за решение е недопустим, заяви председателят на комисията по правни въпроси Данаил Кирилов, депутат от ГЕРБ. Това касае принципа за разделение на властите, НС има свои правомощия, както и президентът, смята той. За свикването на този Консултативен съвет отговаря президентът, той определя дневния ред и определя докладчиците му. НС не може да изземва правомощия от него, аргументира се Кирилов. Нямаме компетентност да задължим президента след приемане на решението ни да свика съвета, каза той.
Парламентът със закон или решение не може да ограничава президентските правомощия, които са изброени в Конституцията, убеден е председателят на правната комисия. Кирилов напомни какво точно са написали от левицата - в срок от 7 дни от вземането на това решение президентът да свика Консултативния съвет за национална сигурност. От АБВ предложиха нова редакция на това решение, в което се казва, че се препоръчва на президента да се свика спешно заседание на Консултативния съвет.
От ПФ също смятат, че е недопустимо решението, но това не пречи да се инициира такова свикване на съвета, а ако се наложи и без президента, ако той не желае да присъства на него. Чавдар Георгиев смята обратното, че проектът на Миков е допустим, защото Консултативният съвет за национална сигурност не е президентски орган. Чрез нашето решение ще подтикнем президента да свика заседание на този орган, който събира на едно място двете власти - президентската и парламентарната, е неговото мнение. Няма единна оценка на ситуацията и дори Конституцията не е могла да предвиди подобна на днешната, посочи Явор Нотев от Атака.
Според него императивният тон на проекта смущава, но с едно такова решение не се диктува изхода от едно заседание на съвета. И в крайна сметка подкрепи проекта на левицата, въпреки резервите си от правно естество, с аргумента, че той ще подтикне президентската институция към активност по темата. Членовете на комисията гласуваха по допустимостта на решението и го отхвърлиха. Предложението на ПГ на АБВ с редакцията на текста също бе отхвърлен като гласовете бяха 7 на 7.