ПРАВО В ДЕСЕТКАТА: Политологът Първан Симеонов с убийствен анализ - кой е големият тест пред ГЕРБ, защо БСП изостава, има ли стратегия Румен Радев и къде на картата е Слави Трифонов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скандал е може би най-често срещаната дума, на политическия терен поне. Пренареждане - не, по-скоро статични останаха структурите на политическия процес. Имаше известна стабилност, но не в смисъла, който управляващите влагат, а в смисъл, че месец след месец социологическите данни показваха сходна структура. Имаше и доста протести, но в предходни години е имало и повече. Този анализ прави в интервю за в. "Марица" политологът Първан Симеонов.
Той обяснява защо БСП не успя да осребри политически агресивното си поведение на опозиция така: "БСП има шансове да се докаже като алтернатива, защото при ГЕРБ има износване. Всъщност БСП засега постига своето - ГЕРБ е подложена на постоянна критика, на неспираща атака. От друга страна, поне засега, ГЕРБ продължава да води с едни гърди напред в социологическите изследвания, което потвърждава и факта, че когато има силна опозиция, има и силни управляващи."
"В БСП се надяват с течение на времето ерозията при ГЕРБ да надделее и в един момент данните да покажат изравняване на силите или надмощие на БСП. Левицата няма изгода от бързо падане на ГЕРБ, защото то, както и нови бързи избори, може да доведат до сходен резултат. Затова БСП има нужда ГЕРБ автентично да си пада, за да може евентуално при едни нови избори наистина вече левицата да излезе напред", смята Симеонов.
Според него вотът през май несъмнено ще е тест за управляващите. Неизвестните обаче били много. По-голямата драма била друга - на тези избори за Европарламент ситуацията ще бъде трудно предвидима, а залогът е прекалено голям. Предстоят месеци на шеметна предизборна надпревара, в които ще се реши какво ще стане, казва политологът.
За предсрочни парламентарни избори шансовете били 50:50. Но всичко щяло да зависи от напрежението или от липсата на напрежение, които ще видим през януари и февруари. Тогава ще си проличи по-ясно дали имаме, или нямаме условия за предсрочен вот, смята Симеонов.
"Ситуацията трети вот от години дебне зад ъгъла. Ако премиерът Борисов обаче съумее да превърне известното предимство на ГЕРБ в победа на европейските избори, следващите избори ще са местните, които традиционно са по-силни за партията му. И при това положение е възможно или ГЕРБ да направи избори заедно с местните, когато му е силата, или да си доизкара мандата", категоричен е Първан Симеонов.
В речта на Ахмед Доган той не вижда някакъв спасителен пояс за властта. Ситуацията не изключвала и такъв вариант - втори кабинет в рамките на този парламент с широка подкрепа, с експертно звучене, програмни цели, кабинет, в който Борисов ще може да намери достоен изход от някаква тежка ситуация. А опитите на ДПС да се заявят като важен играч не е отсега - за програмен кабинет те говорят вече почти година, анализира Симеонов.
Той подчертава, че голяма част от нещата, които Доган казва, са верни. Но не мисли, че начинът ДПС да постигне нещо е Доган да го заяви на всеослушание. "Когато ДПС иска нещо, си го прави тихо и неотклонно, без да бие камбаната", твърди Симеонов.
Същевременно патриотите можели да дадат шанс на кабинета, защото никой от тях няма пряка полза да напуска управлението. Но дали ще се явят заедно на европейските избори, все още не се знае.
Не е изключено да се стигне до вариант, който сме наблюдавали и преди - остават под някаква форма заедно, но се явяват разделени на европейските избори, например, връща лентата Симеонов, като вижда в процесите и прагматичните сметки на Сидеров, който опитва да предупреди своите, че се трупа напрежение и е добре да превключат овреме.
"Румен Радев и Мая Манолова ползват различни стратегии. Радев със сигурност трябва да си съхранява рейтинга още 2-3 години, за да завърши мандата с шансове за втори или за нещо друго. Нужна му е предпазлива игра, докато при Манолова предпазливостта вече ще започне да пречи - тя трябва да вложи в нещо набрания политически капитал. Има всякакви варианти - дори в местните избори догодина би била много силна кандидатура.
По-любопитен е Слави Трифонов, който е в позиция на арбитър на политическия процес. Ако сега тръгне да играе, би било добър вариант за него - точно на европейски избори може да се възползва от успелите българи в чужбина, които изнамери", смята Първан Симеонов.
Поведението на Трифонов напоследък обаче не било на човек, който ще влиза в политиката. Интервютата, които направи наскоро, не приличали на влизане. По-скоро на обратното, твърди Симеонов.