BG EN

Пращат SMS 3 дни преди да ни спрат тока

Животът днес

Пращат SMS 3 дни преди да ни спрат тока

2744
на 11.10.2013
Пращат SMS 3 дни преди да ни спрат тока
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В икономическата комисия в НС депутатите приеха на първо четене поправките в Закона за енергетиката, които бяха предложени от БСП. Водеща по тези промени обаче е енергийната комисия и там ще са дебатите върху текстовете по същество.

препоръчано

Предложените промени предвиждат клиентите на енергото да имат право да не платят сметката си за ток, ако тя е с 50 на сто по-висока в сравнение със средната за 6 месеца назад.

Едва когато съответното ЕРП им докаже, че те реално са консумирали повече киловатчаса енергия, те ще трябва да се издължат. Освен това на ЕРП-тата изрично се забранява да спират тока поради неплащане в петък и на официални празници.

В набора от промени е оставен друг важен за абонатите текст. Той забранява на ЕРП-тата да прекъсват ел. захранването за неплатени суми до половин минимална заплата, тоест в момента до 155 лв.

Тази забрана обаче пада, ако клиентът има повече от две неплатени сметки. Наред с това ще бъде въведена забрана енергото да начислява сметки за три или шест месеца назад без знанието на клиента.

С промените се увеличава срокът за подаване на жалби за изгорели уреди – от сегашните три дни на 60 дни. 

Освен това ЕРП-то ще е длъжно да уведомява задължително абонатите с просрочени сметки, че предстои спиране на тока 3 дни по-рано.

"Ако не са си вкъщи, то има и други начини – SMS-и, факсове, мобилни телефони", каза депутатът от БСП Явор Куюмджиев по TV7. 

Освен това при спиране на електрозахранването се предвижда след плащане то да бъде възстановявано до обяд на следващия ден, без за това да се плаща такса. До десетина дни промените в трябва да влязат в пленарната зала.

"Три са основните тези на хората, които скачат срещу законопроекта. Че по този начин се поощрява неплащането на сметки, поощрява се кражбата на електроенергия, а разходите са толкова много, че ще трябва да се увеличат сметките."

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Цветанка Андреева пред ПИК TV: Случаят Петрохан ще взриви кабинета „Гюров“, ако има и сянка на политически чадър (ВИДЕО) Цветанка Андреева пред ПИК TV: Случаят "Петрохан" ще взриви кабинета „Гюров“, ако има и сянка на политически чадър (ВИДЕО)
ново
Днес: 97
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК